Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OLOMOUCKÝ KRAJ Socioekonomické poměry Zpracoval Jan Adamec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OLOMOUCKÝ KRAJ Socioekonomické poměry Zpracoval Jan Adamec."— Transkript prezentace:

1

2 OLOMOUCKÝ KRAJ Socioekonomické poměry Zpracoval Jan Adamec

3 Obyvatelstvo Počet obyvatel je 639 033. Jako šestý největší kraj podle počtu obyvatel se podílí 16% na celkovém osídlení naší republiky. Nezaměstnanost je mírně zvýšená oproti celorepublikovému průměru. Činí asi 12%. Hustota zalidnění se pohybuje okolo 124 ob/Km 2. Více než 50% obyvatel Olomouckého kraje patří mezi věřící. Jsou to především katolíci. V krajském městě sídlí i arcibiskup. V tomto kraji žije nejvíce Čechů okolo 88%, poté asi 8% Moravanů a 2% Slováků, 2% ostatní- Slezané, Němci, Poláci, Romové aj.

4 Sídla Regionální město je Olomouc má přibližně 102 000 obyvatel. Celý region byl rozdělen na 5 okresů. OkresPočet ob.Okresní městoPočet ob. Olomoucký224 535Olomouc102 607 Přerovský135 375Přerov48 335 Šumperský126 292Šumperk29 490 Prostějovský109 773Prostějov48 159 Jesenický42 399Jeseník12 700

5 Sídla Olomoucký kraj se nyní dělí na 13 obcí s rozšířenou působností. Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk, Jeseník, Hranice, Zábřeh, Litovel, Uničov, Šternberk, Mohelnice, Lipník nad Bečvou a Konice. V Olomouckém kraji se nachází 397obcí včetně 26 měst.

6 Hospodářství Nejvíce obyvatel pracuje v průmyslu.(zpracovatelsko-strojírenský, kovodělný, dřevozpracující, potravinářský a textilní) Plochy pro zemědělství jsou zde rozsáhlé, přesto se zemědělská činnost postupně snižuje.

7 Zemědělství Zemědělská půda zde zaujímá 2 777 km 2. Z toho je 77% orná půda. Jižní oblast : Patří mezi nejúrodnější oblasti ČR. Plodiny : pšenice, ječmen, cukrová řepa, řepka, brambory, pícniny, ovoce a zelenina. Severní oblast je především hornatá a pěstují se zde především nenáročné rostliny. Plodiny : len, oves, brambory.

8 Akciové společnosti Olma Olomouc (mlékárny) O.P. Prostějov (oděvy) Kovohutě Břidličná (staniol) Ú.P.A Olomouc (armatury) Papírna Olšany Siemens Mohelnice (elektrotechnika) Sigma Olomouc (čerpadla) CEVA Hranice (cementárny a vápenky) Moravolen Šumperk (zpracování lnu)

9 Cestovní ruch V Olomouckém kraji jsou rozmanité možnosti rekreace. Hrady, zámky, městské památkové rezervace nebo církevní památky. Turisticky vyhledávanou lokalitou je také CHKO Jeseníky nebo CHKO Litovelské Pomoraví.

10 Památky Hrad Bouzov. Dóm sv. Václava. Zám. Janský vrch. Hrad Šternberk. Hrad Helfštýn. Zám. Lipník n. Bečvou. Zám. Velké Losiny. Sloup nejsvětější trojice v Olomouci UNESCO.

11 Graf Národnostního složení v Olomouckém kraji.


Stáhnout ppt "OLOMOUCKÝ KRAJ Socioekonomické poměry Zpracoval Jan Adamec."

Podobné prezentace


Reklamy Google