Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.1 Základní škola Rosice, okres Chrudim Rosice 97, 538 34 Rosice; IČO: 70986401;

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.1 Základní škola Rosice, okres Chrudim Rosice 97, 538 34 Rosice; IČO: 70986401;"— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.1 Základní škola Rosice, okres Chrudim Rosice 97, 538 34 Rosice; IČO: 70986401; tel.: 469 667 445; www.skola-rosice.net Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/21.2527 Název projektu: Každý je jedinečný Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Název vzdělávacího materiálu:Karel Poláček – život a dílo Číslo materiálu v sadě, (šablona, sada): 7, (III/2, sada F) Autor materiálu:Lada Němcová Vzdělávací oblast, vzdělávací obor, vyučovací předmět, ročník/y: Jazyk a jazyková komunikace, Český jazyk, Český jazyk, 6., 7. Klíčová slova: Karel Poláček, Osvětim, spisovatel, novinář, maloměsto, Muži v ofsajdu, Okresní město, Edudand a Francimor, Bylo nás pět Anotace: DUM, žáci se seznámí s nejdůležitějšími momenty života Karla Poláčka a s průřezem jeho tvorby pro děti i dospělé. Materiál byl vytvořen (datum, období): 4.5., 14.-15.5.2012 Ověření ve výuce: Český jazyk - literatura Datum: 11.10.2012 Třída: 6.Ověřil/a: Němcová Lada Prohlášení Prohlašuji, že při tvorbě výukového materiálu jsem respektoval(a) všeobecně užívané právní a morální zvyklosti, autorská a jiná práva třetích osob, zejména práva duševního vlastnictví (např. práva k obchodní firmě, autorská práva k software, k filmovým, hudebním a fotografickým dílům nebo práva k ochranným známkám) dle zákona 121/2000 Sb. (autorský zákon). Nesu veškerou právní odpovědnost za obsah a původ svého díla. Prohlašuji dále, že výše uvedený materiál byl ověřen ve výuce a proveden o tom zápis do TK. Dávám souhlas, aby moje dílo bylo dáno k dispozici veřejnosti k účelům volného užití (§30 odst. 1 zákona 121/200 Sb.), tj. že k uvedeným účelům může být kýmkoliv zveřejňováno, používáno, upravováno a uchováváno.

2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.2 Karel Poláček (1892-1944) - spisovatel, novinář, humorista Život: - narodil se v Rychnově nad Kněžnou - zemřel v koncentračním táboře Osvětim (nebo v koncentračním táboře Dora v Německu) - pocházel z rodiny židovského obchodníka - vystudoval gymnázium - pracoval jako úředník, později jako novinář (např. Lidové noviny) - účastnil se bojů 1. světové války

3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.3 Tvorba: - byl ovlivněn rodinou a prostředím maloměsta, ve kterém vyrůstal - ve svých dílech se zaměřoval na postavičky úředníků, obchodníků a řemeslníků (každodenní problémy, zábavy, zvyky,…), zachycuje poklidný život maloměsta - používá humor, popis jednotlivých postav – jejich mluva, fráze Dílo: - pro dospělé: Muži v ofsajdu (humoristické dílo, prostředí sportu) sportu) Okresní město (život města před 1. sv. v. Okresní město (život města před 1. sv. v. a v jejím průběhu) a v jejím průběhu)

4 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.4 - pro děti: Bylo nás pět Edudant a Francimor Edudant a Francimor  Bylo nás pět – próza byla vydána až v roce 1946 - zachycuje dětskýma očima život v - zachycuje dětskýma očima život v menším městě a běžné trampoty party menším městě a běžné trampoty party chlapců chlapců - vypravěčem je zároveň hlavní hrdina Petr - vypravěčem je zároveň hlavní hrdina Petr Bajza Bajza - zfilmováno - zfilmováno  Edudant a Francimor – moderní pohádka (večerníček)

5 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.5 Opakování: 1) V e kterém století žil Karel Poláček? 2) K de tento autor zemřel? 3) Č ím se Poláček inspiroval při psaní knih? 4) N a jaké skupiny lidí se zaměřuje ve svých knihách? 5) J menujte alespoň jednu knihu, která je věnována dospělému čtenáři. 6) K teré dílko je moderní pohádkou. 7) C o je hlavním tématem knihy Bylo nás pět? 8) K do nás knihou provází (kdo je vypravěčem)?

6 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.6 Řešení: 1) 19.-20. století 2) Koncentrační tábor Osvětim (Dora) 3) Vlastní rodina, život na maloměstě 4) Drobní obchodníci, úředníci, řemeslníci 5) Muži v ofsajdu, Hostinec U kamenného stolu, Okresní město, Michelup a motocykl, … 6) Edudant a Francimor 7) Příběhy chlapců, život na maloměstě 8) Jeden z chlapců – Petr Bajza

7 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.7 Použité zdroje Zdroje tištěné: DOLEJŠÍ, Pavel. Školní slovník českých spisovatelů. 3. vydání. Pavel Dolejší, nakladatelství a vydavatelství, 2003. ISBN 80–86480–27–5. s.196-197. KARPATSKÝ, Dušan. Malý labyrint literatury. 3. doplněné vydání. Praha: Albatros nakladatelství, a. s., 2001. ISBN 13–238–KMČ–001. s. 427. Zdroje elektronické:


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lada Němcová.1 Základní škola Rosice, okres Chrudim Rosice 97, 538 34 Rosice; IČO: 70986401;"

Podobné prezentace


Reklamy Google