Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Cimbál Vojtěch Vyorálek. Popis: Cimbál je deskový úderný strunný hudební nástroj, který může být opatřen pedálem. Struny jsou zpravidla naladěny v tónovém.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Cimbál Vojtěch Vyorálek. Popis: Cimbál je deskový úderný strunný hudební nástroj, který může být opatřen pedálem. Struny jsou zpravidla naladěny v tónovém."— Transkript prezentace:

1 Cimbál Vojtěch Vyorálek

2 Popis: Cimbál je deskový úderný strunný hudební nástroj, který může být opatřen pedálem. Struny jsou zpravidla naladěny v tónovém rozsahu C–a³. Ocelové struny jsou nataženy v rezonanční skříni lichoběžníkového tvaru. Pro každý jednotlivý tón jsou nataženy 1 až 4 struny. Struny jsou vedeny střídavě přes kobylky. To umožňuje přesnější úder paličkou.

3 Jde o jistý druh stolní citery. Struny rozeznívají cimbalisté převážně úderem paličky. Nejčastěji se používají dvě dřevěné paličky nejrůznějších tvarů.

4 Historie Jednou z nejstarších paličkových citer byl perský "santůr", který měl lichoběžníkový tvar s horizontální polohou strun. Tento nástroj je starý asi 2000 let, ale jeho prototyp se používal už mnohem dříve v Babylonské říši.

5 Nejstarší záznamy o výskytu paličkové citery v podobě dnes známého cimbálu ->15. stol. (Evropa) Poté, co se v 19. století rozšířilo použití klavíru, stal se cimbál především nástrojem lidové hudby. Objevuje se v hudebních souborech společně s houslemi, kontrabasem a klarinetem.

6

7 Děkuji za pozornost Použito: Wikipedie Google obrázky

8 Ukázka http://www.youtube.com/watch?v=C_rqD-WLs18 http://www.youtube.com/watch?v=iR0sH2AFTrM http://www.youtube.com/watch?v=z_usLl-qDus


Stáhnout ppt "Cimbál Vojtěch Vyorálek. Popis: Cimbál je deskový úderný strunný hudební nástroj, který může být opatřen pedálem. Struny jsou zpravidla naladěny v tónovém."

Podobné prezentace


Reklamy Google