Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aktuální trendy při řízení velkých výstavbových projektů Lukáš Klee.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aktuální trendy při řízení velkých výstavbových projektů Lukáš Klee."— Transkript prezentace:

1 Aktuální trendy při řízení velkých výstavbových projektů Lukáš Klee

2 FIDIC Lukáš Klee Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils (FIDIC; Mezinárodní federace konzultačních inženýrů). Více než polovina veškeré světové výstavby dnes podléhá režimu FIDIC. Kolem 90 členů. CACE. Mnoho světových bank a investorů podmiňuje svoje financování na velkých výstavbových projektech použitím knih FIDIC.

3 FIDIC Lukáš Klee Vzorové dokumenty smluvních podmínek. -Vyvážená alokace rizik. -Claim Management. -Řešení sporů. -Vzory pro většinu metod dodávky.

4 Alokace rizik CONS P/DB EPCT FIDIC Alokace rizik Lukáš Klee Lump sum contract Smlouva s paušální cenou DB YELLOW BOOK Víc rizik u zhotovitele Vyšší přijatá cena Víc rizik u zhotovitele Vyšší přijatá cena Measurement contract Měřená smlouva s vyrovnanou alokací rizik DBB RED BOOK Lump sum contract Smlouva s paušální cenou DB SILVER BOOK

5 Trendy v UK Lukáš Klee -ve Velké Británii se hledání vhodného konceptu zadávání a výstavby dopravní infrastruktury věnuje dlouhodobě obrovské úsilí. -v rámci stavebního odvětví a s vědomím dlouhodobého odvětvového zájmu došlo k mnoha strategickým krokům zajišťujícím změnu a řešení problémů.

6 Trendy v UK Lukáš Klee NEC (New Engineering Contract) -smlouva je připravena inženýry a soustředí se především na podporu dobrého projektového řízení. -ve Velké Británii na většině velkých projektů (včetně projektu Crossrail a olympijské výstavby). -vzorů NEC existuje několik variant, ale nejčastěji se používá varianta s tzv. cílovou cenou (target price - pain/gain mechanism). -Výše uvedené má zúčastněné motivovat ke spolupráci.

7 Trendy v UK Lukáš Klee SCL Protocol -standard řešící problematiku zpoždění a poruch při realizaci výstavbového projektu (Delay & Disruption Protocol publikovaný The United Kingdom Society of Construction Law. -volně ke stažení na http://www.scl.org.uk/resources.http://www.scl.org.uk/resources -je možné odkazem zahrnout do smlouvy jako její součást.

8 Trendy v UK Lukáš Klee ECI (Early Contractor Involvement) - snaha o využití zkušenosti a schopností zhotovitelů už ve fázi přípravy zadání veřejné zakázky. BIM (Building Information Management) - softwarové modelování celého procesu výstavby zajišťující maximální přehled o realizovaném díle a umožňující maximální spolupráci všech zúčastněných.

9 Trendy v UK Lukáš Klee Speciální řešení sporů – zákonná adjudikace -zákon upravující výstavbu ve Velké Británii (The Housing Grants, Construction and Regeneration Act) z roku 1996. -v části 108 dáno straně v podstatě jakéhokoli stavební zakázky právo obrátit se v podstatě s jakýmkoli sporem k adjudikaci. -proces je zahájen oznámením o adjudikaci a nutí strany jednat velmi rychle. -spor musí být rozhodnut do 28 dnů. Jestliže se strana neřídí rozhodnutím adjudikátora, zkrácené řízení u Technology and Construction Court.


Stáhnout ppt "Aktuální trendy při řízení velkých výstavbových projektů Lukáš Klee."

Podobné prezentace


Reklamy Google