Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Český jazyk – František Kožík – 9. ročník. Vypracoval: Mgr. Květa Jeníčková Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura pro 9. ročník Metodika práce s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Český jazyk – František Kožík – 9. ročník. Vypracoval: Mgr. Květa Jeníčková Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura pro 9. ročník Metodika práce s."— Transkript prezentace:

1 Český jazyk – František Kožík – 9. ročník

2 Vypracoval: Mgr. Květa Jeníčková Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura pro 9. ročník Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace s doplňujícími obrázky pro názornost probíraného učiva, lze využít i k opakování Druh učebního materiálu: Prezentace Ročník: 9. Datum vytvoření: leden 2013

3  Pseudonymem Jiří Žalman  * , Uherský Brod  † , Praha

4  František Kožík se narodil v rodině soudce. Reálné gymnázium studoval v rodném městě, dokončil ho v roce 1927 v Brně. Ve vysokoškolských studií následoval svého otce a stal se v roce 1931 doktorem práv. Další dva roky studoval ještě na filozofické fakultě a zároveň byl mimořádným posluchačem dramatické konzervatoře.

5  Do roku 1933 byl soudcovským čekatelem. Když skončil vojenskou službu, nastoupil do rozhlasu v Brně a po třech letech odešel do Prahy jako rozhlasový dramaturg, kde pracoval v letech

6  Dvě desítky let - v letech působil František Kožík jako dramaturg Čs. filmu, dva roky vyučoval na Divadelní fakultě AMU loutkářství.

7  Od roku 1975 jako penzista intenzivně pracoval na svých literárních dílech.  František Kožík psal: prózu, poezii, dramata, rozhlasové hry, filmové scénáře, operní libreta, literaturu pro děti a další. › prózu, poezii, dramata, rozhlasové hry, filmové scénáře, operní libreta, literaturu pro děti a další.

8  Rozsáhlá a žánrově bohatá tvorba Františka Kožíka zahrnuje přes sto knižních titulů.  Bohatá fantazie, velká pohotovost a kombinační schopnosti mu umožňovaly zpracovávat nejrůznější témata i bez hlubšího poznání skutečností.  Tvořil lehce, více rozumem než citem. Měl sklon k dramatickému efektu a scénickému vidění reality.

9  POEZIE: › Kožíkovu poezii tvoří lyrické básnické sbírky ze 30. a 40. let. Vzorem mu byli např. Fráňa Šrámek, Jiří Wolker a Vítězslav Nezval, nebo mnozí francouzští básníci.

10  POEZIE: › Trnitá souhvězdí › Jitřní lov › Na břehu noci › Francie › Doby krásy

11  PRÓZA: › Nejrozsáhlejší je Kožíkova próza, v níž zvláštní místo zaujímá životní román Největší z Pierotů z roku1939.

12  PRÓZA: › Největší z Pierotů , nejznámější a nejúspěšnější román o dramatických osudech francouzského mima Jana Gasparda Deburaua (žil v letech ), původem z Kolína. Po otci byl Francouz a po matce Čech. Po otcově smrti se vydal s matkou do jeho vlasti a vypracoval se na vrchol francouzské a evropské pantomimy.

13  PRÓZA: › Básník neumírá , román je věnován životu a dílu portugalského básníka Luise de Camöes. › Na dolinách svítá , román ze Slovácka › Synové hor › Josef Mánes

14  PRÓZA: › Bolestný a hrdinský život J. A. Komenského › Po zarostlém chodníčku , román věnovaný skladateli Leoši Janáčkovi, k němuž měl autor zvlášť vřelý vztah

15  PRÓZA: › Pouta věrnosti , životní příběh malíře J. Čermáka › Hejtman Šárovec › Miláček národa , román o osudu J. K. Tyla › Na křídlech větrného mlýna

16  PRÓZA: › Neklidné babí léto › Kronika života a vlády Karla IV › Jsem vánočnímu stromu podoben › Čas třešní

17  PRO DĚTI A MLÁDEŽ: › Vlajka vítězů › Prstýnek z vlasů › Pírinka › Svatá holčička

18  PRO DĚTI A MLÁDEŽ: › Vítěz marathonský › Zákon věrných strážců › Finále › Píseň nejdražší , k výročí české národní hymny, o J. K. Tylovi a Františku Škroupovi

19  DRAMA:  Cristobal Colon  Shakespeare  Don Quijote přichází  Meluzína  Komediant  Deburau

20  ESEJE: › Rozhlasové umění › Jan Amos Komenský, muž touhy

21  FEJETONY A REPORTÁŽE: › Tváří k západu › Bretaň - dcera oceánu

22 Téma: František Kožík, 9. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional Microsoft Powerpoint komenskeho.html Pirinka Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Český jazyk – František Kožík – 9. ročník. Vypracoval: Mgr. Květa Jeníčková Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura pro 9. ročník Metodika práce s."

Podobné prezentace


Reklamy Google