Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 1. listopadu 2012 Ročník: čtvrtý Vzdělávací oblast:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 1. listopadu 2012 Ročník: čtvrtý Vzdělávací oblast:"— Transkript prezentace:

1 Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 1. listopadu 2012 Ročník: čtvrtý Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis Tematický okruh: Základy ekologie Téma: EKOLOGIE XV. (tuňák obecný – ohrožení průmyslovým námořním rybolovem) Metodický list/Anotace: Žáci pochopí mechanismy působení nadměrného lovu na populace tuňáků. Seznámí se s historií jejich lovu a postupnými změnami populační hustoty. Zamyslí se nad etickými kontexty i prognózou zdrojů potravin pro lidstvo. Zdroje: uvedeny na konci prezentace III/2 VY_32_INOVACE_515

2 TUŇÁK OBECNÝ OHROŽENÍ PRŮMYSLOVÝM NÁMOŘNÍM RYBOLOVEM RNDr. Rostislav Herrmann

3 OHROŽENÍ PRŮMYSLOVÝM NÁMOŘNÍM RYBOLOVEM Tuňák obecný (tuňák modroploutvý) – běžná délka kolem 2 metrů, hmotnost kolem 500kg. Má rychlý metabolismus a zvýšenou teplotu těla (některé okrsky těla mohou mít teplotu až o 21 stupňů Celsia vyšší, než okolní voda). Je rozšířen v tropických, subtropických a mírných vodách celého světa. Také ve Středozemním moři a Černém moři. Živí se menšími rybami, které loví často i ve velkých hloubkách.

4 Obrázek = oblast přirozeného rozšíření tuňáka obecného. Např. v oblasti Středozemního moře se ale v důsledku intenzivního lovu ocitl na pokraji vyhubení. Mezi zeměmi EU nedodržují stanovené kvóty pro lov zejména Francie a Itálie. Celosvětově lobuje proti restrikcím především Japonsko, značně také Libye. V červnu 2010 přijala Evropská komise zákaz lov tuňáků ve východním Atlantiku a středozemním moři na jednu sezónu. Cílem bylo posílení velikosti populací.

5 OHROŽENÍ PRŮMYSLOVÝM NÁMOŘNÍM RYBOLOVEM Tuňák obecný Kromě lovu je rovněž uměle chován – zejména poblíž Japonska Ze syrového masa se připravuje japonské jídlo suši. Právě v Japonsku končí 80 % vylovené populace tichomořského tuňáka obecného. Jen v Japonsku se ročně zkonzumuje až tun masa tuňáků. Jde o výnosný obchod – např. v lednu 2011 byl v Tokiu prodán 342 kg vážící jedinec v přepočtu za 7,4 milonu korun. Kvůli obrovské poptávce se rybáři snaží překračovat stanovené limity. I rekreační rybáři často žádají o komerční licence a pak prodávají své úlovky s velkým ziskem. Umělé chovy znamenají rovněž ekologický problém –Ohrožují volně žijící populace masovým odlovem mladých, pohlavně nedospělých ryb pro chovy (nedochází k přirozené reprodukci) –Na 1 kg přírůstku tuňáka je potřebné zkrmit asi 20 kg drobnějších ryb, které se loví na volném moři V případě chovu na farmách jsou ryby mj. omezeny v pohybu – přirozeně ale migrují. K reprodukci se stimulují pomocí hormonů. Jaký bude dlouhodobě vliv na kvalitu masa se neví. Masově je tuňák obecný konzumován také v Evropě a Spojených státech

6 Vedle tuňáka obecného jsou loveny i další druhy rodu tuňák Celkové množství ulovených tuňáků v jednotlivých oceánech porovnává graf (miliony tun za rok) Ekologové varují, že pro obnovení populací tuňáků patrně nestačí omezení jejich lovu, ale je potřebné lov celosvětově na několik let zastavit.

7 Zamyslete se a diskutujte nad možnými východisky vedoucími ke zlepšení současné situace. Vyhledejte na webu další informace – pokud možno co nejnovější. Situace se rychle mění, podobně i legislativa. Tokijský trh s rybami

8 LITERATURA Tuňák. In: Greenpeace Česká republika [online]. [cit ]. Dostupné z: e-vola-SOS/Co-nici-morsky-svet/Chov-ryb- akvakultura/Tunak/ Tuňák obecný. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: _obecn%C3%BD Tuňák. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: thynnus-thunnus-alalunga.html AquaMaps for Thunnus thynnus (All suitable habitat). In: Encyclopedia of Life [online]. [cit ]. Dostupné z: Tuňák nám mizí před očima. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Obřího tuňáka vydražili v Japonsku na sem a půl milionu korun. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: tunaka-vydrazili-v-japonsku-za-sedm-a-pul- milionu-korun-1in- /rybareni.aspx?c=A110105_143009_rybareni_bm a A DORLING KINDERSLEY BOOK. Zvíře: Obrazová encyklopedie živočichů všech kontinentů. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2002, 624 s. ISBN GAISLER, Jiří. Zoologie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ROČEK, Zbyněk. Historie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN WWW ZDROJE


Stáhnout ppt "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 1. listopadu 2012 Ročník: čtvrtý Vzdělávací oblast:"

Podobné prezentace


Reklamy Google