Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní elektrické veličiny PROUD, NAPĚTÍ. Elektrický proud jako jev uspořádaný pohyb nabitých částic vodič (elektrony) Kapalina (ionty) Směr elektrické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní elektrické veličiny PROUD, NAPĚTÍ. Elektrický proud jako jev uspořádaný pohyb nabitých částic vodič (elektrony) Kapalina (ionty) Směr elektrické."— Transkript prezentace:

1 Základní elektrické veličiny PROUD, NAPĚTÍ

2 Elektrický proud jako jev uspořádaný pohyb nabitých částic vodič (elektrony) Kapalina (ionty) Směr elektrické ho proudu je dán dohodou podle pohybu kladných částic od + k - ! I

3 El. proud jako fyzikální veličina Značka... I Jednotka... A (ampér) Lze jej vyjádřit pomocí náboje Q prošlého vodičem za čas t:

4 Př.: Jedním z vodičů protékal proud 4 A. Druhým prošlo za 2 sekundy 10 C. Kterým z vodičů protékal větší proud? Druhým vodičem protékal proud 5 A, tedy větší.

5 Elektrické napětí Nejčastější příčina elektrického proudu Značka... U, jednotka V (volt)

6 Otázky a úkoly: Náboj autobaterie je 200 000 C. Jak velký stálý proud by tato baterie poskytovala po dobu 24 hodin? Byl by to proud asi 2,3 A. Autobaterie by měla kapacitu asi 55 Ah. (kapa. akku je proud který by byl schopen dodávat akumulátor po jednu hodinu)

7 Co je zdrojem el. proudu v noteboocích a mobilních telefonech? Proč je občas musíme připojit na síť? Zjistěte hodnoty napětí a maximálních proudů na různých zdrojích elektrické energie


Stáhnout ppt "Základní elektrické veličiny PROUD, NAPĚTÍ. Elektrický proud jako jev uspořádaný pohyb nabitých částic vodič (elektrony) Kapalina (ionty) Směr elektrické."

Podobné prezentace


Reklamy Google