Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EVROPA PO ROCE 1945. KONFERENCE V POSTUPIMI 1945 Uspořádání Evropy a Německa Velká trojka USA (H. Truman) VB (W. Churchill / C. Attlee) SSSR (J.V.Stalin)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EVROPA PO ROCE 1945. KONFERENCE V POSTUPIMI 1945 Uspořádání Evropy a Německa Velká trojka USA (H. Truman) VB (W. Churchill / C. Attlee) SSSR (J.V.Stalin)"— Transkript prezentace:

1 EVROPA PO ROCE 1945

2 KONFERENCE V POSTUPIMI 1945 Uspořádání Evropy a Německa Velká trojka USA (H. Truman) VB (W. Churchill / C. Attlee) SSSR (J.V.Stalin)

3 ROZHODNUTÍ Z POSTUPIMI: Berlín (jako hlavní město Německa) - rozdělen do 4 okupačních částí – správa a kontrola přešla pod USA, SSSR, VB, Francii. Stanovena nová hranice mezi Německem a Polskem (linie řek Odra a Nisa). SSSR získá pobaltské republiky a část Polska. Konference schválila odsun Němců z území ČSR, Polska a Maďarska. Berlín (jako hlavní město Německa) - rozdělen do 4 okupačních částí – správa a kontrola přešla pod USA, SSSR, VB, Francii. Stanovena nová hranice mezi Německem a Polskem (linie řek Odra a Nisa). SSSR získá pobaltské republiky a část Polska. Konference schválila odsun Němců z území ČSR, Polska a Maďarska.

4

5 PROGRAM,,4D“ Program týkající se Německa D emilitarizace – rozpuštění armády D enacifikace – odvolání nacistů z úřadů, zrušení NSDAP D emokratizace – zavedení demokracie D emonopolizace – zavření továren, které se podílely na zbrojním průmyslu

6 VZNIK OSN 1945, Organizace spojených národů San Francisko 51 zakládajících členů (i ČSR) OSN nahradila SN (Společnost národů)

7 PROCESY S VÁLEČNÝMI ZLOČINCI 1945 - 1946 Sídlo: Norimberk Mezinárodní vojenský soud Poprvé v historii bylo rozpoutání války bráno jako zločin! ! ! Obžalovaní byli souzeni za zločiny proti lidskosti, za spiknutí, za zločiny proti míru… Souzeno bylo 24 vysokých německých důstojníků a členů vlády.

8 Obžaloba byla vedena i proti 6 organizacím: VEDOUCÍ SBOR NSDAP SS SD (zpravodajská služba) GESTAPO SA VRCHNÍ VELENÍ WEHRMACHTU

9 TREST SMRTI – pro 12 lidí Martin Bormann – vůdcův tajemník (souzen v nepřítomnosti) Hermann Wilhelm Göring – říšský maršál a velitel letectva († 15. října 1946, krátce před plánovanou popravou spáchal sebevraždu) Joachim von Ribbentrop – říšský ministr zahraničních věcí († 16. října 1946) Julius Streicher – majitel a vydavatel protižidovského listu Der Stürmer († 16. října 1946) Fritz Sauckel – zmocněnec pro nasazení pracovních sil († 16. října 1946) Wilhelm Frick – ministr vnitra a říšský protektor v Čechách a na Moravě († 16. října 1946)

10 DALŠÍ TRESTY DOŽIVOTÍ: Rudolf Hess – Hitlerův zástupce a vůdce NSDAP (zemřel 17. srpna 1987 ve vězení ve Spandau) 15 LET VĚZENÍ: Konstantin von Neurath – Ministr zahraničí do roku 1938, první protektor Čech a Moravy (v listopadu 1955 byl ze zdravotních důvodů propuštěn a zemřel 14. srpna 1956)

11 VZNIK ŽELEZNÉ OPONY Rozpory o budoucnosti Evropy mezi USA a SSSR již během konference v Postupimi. USA počítalo s tím, že se evropské země vrátí k demokratickým režimům. SSSR si připisovalo větší podíl na porážce Německa, a tak si dělalo nárok na rozhodování o jejich budoucím vývoji. V některých zemích se k moci začali dostávat komunisté a začala propagace komunistické (socialistické) společnosti.

12 Zatímco na západní části Evropy se obnovuje demokracie. Tak ve východní části vítězí komunismus. Svět se tedy rozdělil na pomyslný Západ a Východ. Na dva zcela odlišné bloky. Demokratický blok – USA + DEMOKRATICKÉ STÁTY EVROPY Nedemokratický blok – SSSR + STÁTY STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPY

13

14 W. Churchill v projevu ve Fultonu (1946) Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu byla přes kontinent spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy: Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie. Všechna tato vynikající města a jejich obyvatelé se nacházejí v něčem, co musím nazvat sovětskou sférou. Vše je v té či oné formě nejen předmětem sovětského vlivu, ale ve velké míře a mnohých případech také předmětem rostoucích opatření kontroly Moskvy. Pouze Athény - Řecko s jeho nesmrtelnou slávou - mohlo svobodně rozhodnout o své budoucnosti ve volbách pod dohledem Angličanů, Američanů a Francouzů.


Stáhnout ppt "EVROPA PO ROCE 1945. KONFERENCE V POSTUPIMI 1945 Uspořádání Evropy a Německa Velká trojka USA (H. Truman) VB (W. Churchill / C. Attlee) SSSR (J.V.Stalin)"

Podobné prezentace


Reklamy Google