Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika TémaGenerátory elektrického proudu Název VY_32_INOVACE_16_27_generatory_elektrickeho_proudu Určení9. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoŘíjen 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se seznámí s generátory elektrického napětí.

2 Generátory elektrického napětí Generátory elektrického jsou stroje, které přeměňují mechanickou energii na elektrickou. Využívají k tomu elektromagnetickou indukci. Generátory elektrického jsou stroje, které přeměňují mechanickou energii na elektrickou. Využívají k tomu elektromagnetickou indukci.  Proveďme pokus s magnetem a cívkou, kterou připojíme k voltmetru.  Budeme-li v blízkosti cívky otáčet magnetem, bude se měnit magnetické pole a v cívce bude vznikat elektrické napětí.  Toto napětí se plynule mění a jeho polarita se stále střídá. Interaktivní simulace generátoru phet.colorado.edu. Interaktivní simulace generátoru phet.colorado.edu.

3 Generátory elektrického napětí Časový průběh střídavého napětí může vypadat následovně.

4 Generátory elektrického napětí  Generátory elektrického napětí mohou být upořádány i jinak.  Nezáleží totiž na tom, zda se pohybuje magnet nebo cívka.  Indukované napětí je v obou případech stejné. Magnet Cívka Příložné plíšky, které se dotýkají otáčejících se vývodů cívky.

5 Generátory elektrického napětí Generátor střídavého elektrického napětí se nazývá alternátor. Alternátor v automobilu Velký alternátor v elektrárně. Zde se místo magnetů používají elektromagnety. Velký alternátor v elektrárně. Zde se místo magnetů používají elektromagnety.

6 Generátory elektrického napětí Generátor stejnosměrného elektrického napětí se nazývá dynamo.  Princip dynama je podobný jako u alternátoru.  Dynamo ale obsahuje komutátor – součástku, která dokáže ze střídavého napětí dělat stejnosměrné. Interaktivní simulace dynama (i alternátoru) http://www.walter-fendt.de/ph14cz/generator_cz.htm Interaktivní simulace dynama (i alternátoru) http://www.walter-fendt.de/ph14cz/generator_cz.htm Komutátor

7 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 9: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Fraus, 2007. ISBN 978-80-7238-617-8. 2.UNIVERSITY OF COLORADO. PhEt Interaktivní simulace [Screen obrazovky programu]. 2012 [cit. 2012-10-03]. Dostupné z: http://phet.colorado.edu http://phet.colorado.edu 3.CZMARLIN. Jeep_2.5_liter_4-cylinder_engine_chromed_e.jpgv. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2009 [cit. 2012-10-03]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Jeep_2.5_liter_4- cylinder_engine_chromed_e.jpghttp://en.wikipedia.org/wiki/File:Jeep_2.5_liter_4- cylinder_engine_chromed_e.jpg 4.DERGENAUE. Turbinenhalle_KSP.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2007 [cit. 2012-10-03]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turbinenhalle_KSP.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turbinenhalle_KSP.jpg 5.Walter Fendt. Java aplet [Screen obrazovky programu]. 2008 [cit. 2012-10-03]. Dostupné z: http://www.walter- fendt.de/ph14cz/generator_cz.htm Generátory elektrického napětí


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 9 Tematický okruhElektrodynamika."

Podobné prezentace


Reklamy Google