Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Rostliny rybníka a jeho okolí Přírodopis 6. ročník Jana Míková

3 Obsah Úvod Břehové dřeviny Břehové byliny Byliny v hlubší vodě Vegetativní rozmnožování

4 Rostliny na břehu rybníka Břehová zeleň – rostliny které zpevňují břehy vod, musí se chránit

5 -Co se může stát, když vykácíme břehovou zeleň? -Prohlédni si v učebnici na straně 71 obrázek 109 -Který z potoků odvádí rychleji vodu? -Který z potoků vytváří příznivější podmínky pro život?

6 Zopakuj si: 1.Jaký je rozdíl mezi stromem a keřem? 2.Které skupiny rostlin se rozmnožují výtrusy? 3.Charakterizuj nahosemenné rostliny a uveď zástupce. 4.Charakterizuj krytosemenné rostliny a uveď zástupce.

7 Břehové dřeviny vrba bílá –Jednopohlavné květenství („kočičky“) –Dvoudomá rostlina

8 Zopakuj si: –Části květu jsou:_____________________ –Samčí část se nazývá __________ –Samičí část se skládá z ________,________, __________. –Jednodomá rostlina má na jedné rostlině ________ i _________ květy. –Dvoudomá rostlina má na jedné rostlině květy _________ a na druhé rostlině květy _______.

9 olše lepkavá –Jednopohlavné květenství Samčí – jehnědy Samičí - šištice –Jednodomá rostlina jasan ztepilý –Květy oboupohlavné –Plody – nažky, vstřícné pupeny topol černý –Jednopohlavné květenství - jehnědy

10 Břehové byliny orobinec rákos ostřice dutý stonek úzké listy s rovnoběžnou žilnatinou nenápadné květy

11 blatouch bahenní kostival žlutý devětsil lékařský tužebník jilmový

12 Byliny v hlubší vodě dál od břehů leknín bílý stulík žlutý –oddenek v bahně –květní stopky tenké, dlouhé až 2 m –jsou chráněné rdest kadeřavý okřehek menší –kvete vzácně –na podzim většina rostliny hyne –začátkem léta se rozmnožuje vegetativně

13 Vegetativní rozmnožování Všechny probrané rostliny rybníka jsou krytosemenné = kvetou a mohou se rozmnožovat semeny – pohlavně Nepohlavní rozmnožování = vegetativní –Častější rozmnožování rákosu, orobince, okřehku –Oddenky prorůstají do okolí, z jejich pupenů vyrůstají nové rostliny

14 Masožravá rostlina - rosnatka

15 Zdroje obrázků: www.giobioobrazky.ic.cz www.encyklopedie.divoch.info www.plantphys.info


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google