Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mikroskopování 6. třída Mgr. Zuzana Holemá-Skřivánková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mikroskopování 6. třída Mgr. Zuzana Holemá-Skřivánková"— Transkript prezentace:

1 Mikroskopování 6. třída Mgr. Zuzana Holemá-Skřivánková
ZŠ, Liberec, Na Výběžku 118, p. o. vytvořeno: 12. září 2012 EU – peníze školám CZ.1.07/1.4.00/

2 Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce
Vzdělávací obor: Pracovní činnosti Tematický okruh: Práce s laboratorní technikou Téma: Vážení na laboratorních vahách Anotace: Nácvik mikroskopování a vytváření vodního mikroskopického preparátu

3

4 Postup při mikroskopování
Mikroskop dej do pracovní polohy a otočením nosiče objektivů zařaď nejméně zvětšující objektiv. Jedním okem se dívej do okuláru a otáčej zrcátkem, až zachytíš odražené světlo – zorné pole se rozjasní. Na stolek polož preparát a pružinami ho přichyť za okraje.

5 4. Otáčením zaostřovacího šroubu přibližuj opatrně objektiv těsně nad krycí sklíčko preparátu – nedívej se do okuláru, ale kontroluj pohledem na mikroskop z boku! 5. Znovu se dívej do okuláru a otáčej zaostřovacím šroubem tak, aby se objektiv vzdaloval od preparátu. Při opačném postupu otáčení pravděpodobně preparát objektivem rozbiješ a objektiv poškodíš.

6 6. V určité vzdálenosti objektivu od preparátu uvidíš v okuláru jasný obraz zkoumaného objektu – máš zaostřeno. 7. Jemným pohybem umísti pozorovaný objekt do středu zorného pole. Pak můžeš zvýšit zvětšení. 8. Otoč nosičem objektivů a vyměň objektiv za více zvětšující. Jemně a opatrně doostři zaostřovacím šroubem.

7 9. Poznač si údaj o největším zvětšením, při kterém jsi objekt pozoroval.
10. Po skončení pozorování zařaď opět nejméně zvětšující objektiv, pokud byl mikroskop znečištěn, utři ho. Mikroskop ulož na příslušné místo a přikryj igelitovým krytem.

8 Zhotovení mikroskopického vodního preparátu

9 A: Na čisté podložní sklo kápni kapku vody.
B: Do kapky vody vlož zkoumaný objekt. C, D: Krycí sklíčko přilož hranou ke kapce vody a přiklopením sklíčka přikryj zkoumaný objekt. Pracuj tak, aby se netvořily vzduchové bublinky, případně postup zopakuj. Přebytečnou vodu odsaj proužkem filtračního papíru. Zhotovený preparát polož na stolek mikroskopu a prohlížej.

10 Po skončení mikroskopování opláchni sklíčka vodou a čistým hadříkem vytři do sucha.
Pozor krycí sklíčka snadno praskají.

11 Zdroje: Lupa a mikroskop, popis části mikroskopu. Sszdra-karvina.cz [online] [cit ]. Dostupné z: Základy mikroskopování. Web2.mendelu.cz [online] [cit ]. Dostupné z: Fakulta / Věda je krásná / Ročník [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Mikroskopování 6. třída Mgr. Zuzana Holemá-Skřivánková"

Podobné prezentace


Reklamy Google