Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Le Duc Khanh Chuong, Růžek Lukáš. -Jako částice alfa se v částicové fyzice označuje jádro helia. Částice se označuje symbolem α nebo He2+. Alfa částici.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Le Duc Khanh Chuong, Růžek Lukáš. -Jako částice alfa se v částicové fyzice označuje jádro helia. Částice se označuje symbolem α nebo He2+. Alfa částici."— Transkript prezentace:

1 Le Duc Khanh Chuong, Růžek Lukáš

2 -Jako částice alfa se v částicové fyzice označuje jádro helia. Částice se označuje symbolem α nebo He2+. Alfa částici tvoří dva protony a dva neutrony -může být odstíněno i listem papíru -pohybují se maximálně jen 10% rychlosti světla -vznikají vyzařováním radioaktivními jádry atomů, tzv. alfa-zářiči -lze ho ovlivnit magnetickým i elektrickým polem.

3 Měřili jsme závislost počtu naměřených výskytů Alfa částic na vzdálenosti zářiče. Měření jsme prováděli v atmosféře vzduch a oxidu uhličitého za různých tlaků. Výsledky jsme zakreslili do grafů a snažili jsme se je odůvodnit. Jako zdroj Alfa Záření jsme používaly Izotop Americia ( 241 Am). Pomůcky: Přístroj PSDA, koaxiální kabel, aparatura pro měření dosahu alfa částic s detektoremTM 6239-5 a etalonem záření alfa EA 15 351-34, vakuometr, dvoucestný ventil, rotační vývěva.

4 Vzduch

5 Byli jsme však schopni pokrýt jen minimální úhel, a proto je nutná korekce, aby měření brala v úvahu všechny vyzářené částice. Jak na korekci ? Jednoduše pomocí následujících Vzorců: Velikost povrchu koule: S = 4πr 2 Velikost povrchu vrchlíku: P = 2πrv Pomocí přímé úměrnosti můžeme přibližně vypočítat celkové vyzařování zdroje. Použijeme tedy následující vzorec: Poměr X = 2πrv/ 4πr 2 Pokud je počet námi naměřených částic N, pak celkové Předpokládané množství vypočítáme: Celkem částice Y = N/X = 2Nπrv/ 4πr 2

6 Před korekcíPo korekci Rozdíly jsou viditelné.

7 Bez korekceS korekcí

8 Bez korekceS korekcí

9 I když jsme se snažili pracovat bez chybně, udělali jsme menší, či větší chyby.

10 -Počet naměřených Alfa částic ubývá s rostoucí vzdáleností od zářiče, přičemž největší úbytek je patrný před koncem grafu. -Měření zabere hodně času a je pozor si dávat na chyby z nepozornosti i jiné. -Šíření Alfa částic závisí na tlaku.(Čím nižší tlak tím dal částice doletí) -Naše grafy se přiblížili již známému grafu:

11


Stáhnout ppt "Le Duc Khanh Chuong, Růžek Lukáš. -Jako částice alfa se v částicové fyzice označuje jádro helia. Částice se označuje symbolem α nebo He2+. Alfa částici."

Podobné prezentace


Reklamy Google