Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Monikou Novotnou Mozaika

2 Výtvarná technika

3 Co je mozaika? Mozaika (opus musivum) je plošná výzdoba, ornamentální nebo figurální, sestavená z drobných kostek, hranolků nebo kolíčků, kamenných, později skleněných, upevňovaných do měkké omítky nebo tmelu.

4 Historie Starověký orient a antika – Řecko 6.st.př.n.l., Řím 2. a 3.st.n.l. – výzdoba podlah (kamenné mozaiky – Pompeje) 7. – 8.st. Na benátském ostrově Torcellu – skleněné mozaikové kolíčky 5. – 6.st. – skleněné figurální mozaiky na stěnách a klenbách starokřesťanských bazilik a byzantských chrámů 19.st. – ve městech mozaiková dlažba

5 Antika Dionýsos na mozaice z Antiochie

6 Byzantské mozaiky Justinián I. Jan II. Komnenos

7 Antonio Gaudí - Barcelona

8 Použitá literatura, zdroj: Baleka, J. – Výtvarné umění, výkladový slovník, ACADEMIA 2002


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google