Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Větrná elektrárna Větrná energie je označení pro oblast technologie zabývající se využitím větru jako zdroje energie. technologievětruzdroje energietechnologievětruzdroje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Větrná elektrárna Větrná energie je označení pro oblast technologie zabývající se využitím větru jako zdroje energie. technologievětruzdroje energietechnologievětruzdroje."— Transkript prezentace:

1 Větrná elektrárna Větrná energie je označení pro oblast technologie zabývající se využitím větru jako zdroje energie. technologievětruzdroje energietechnologievětruzdroje energie Nejobvyklejším využitím jsou dnes větrné elektrárny, které využívají síly větru k roztočení vrtule (větrná turbína). K ní je pak připojen elektrický generátor. Získaná energie je přímo úměrná třetí mocnině rychlosti proudící vzdušné masy, proto větrné elektrárny po většinu doby nedosahují nominálních hodnot generovaného výkonu. větrná turbínaelektrický generátorvětrná turbínaelektrický generátor V historii se místo převodu na elektřinu přímo konala nějaká mechanická práce. Větrný mlýn například mlel obilí, větrnými stroji se čerpala voda, lisoval olej, stloukala plsť nebo poháněly katry. Vítr se také používá k pohonu dopravních prostředků, nejvíc u lodí (plachetnice). elektřinuVětrný mlýn obilíolejplsťkatryplachetniceelektřinuVětrný mlýn obilíolejplsťkatryplachetnice

2 Větrná elektrárna Hlučnost větrných elektráren Typická křivka závislosti hlučnosti větrného zdroje na vzdálenosti, vyznačena hygienická hranice 40 dbA pro noční dobu Větrné elektrárny jsou zdrojem nežádoucího hluku [[[[ 3333 ]]]]. Jeho hlavními původci (zde a dále jsou uvažovány zdroje, pracující s vrtulí na nabíhající vzdušný proud) jsou aerodynamické hluky obtékání listů vrtule, gondoly a dříku stavby, turbulence, vznikající obtékáním náběžné hrany listu, víry v okolí konců vrtulových listů, turbulence nad odtokovou hranou listu a hluk laminárního proudění. Dále je hluk produkován mechanickými částmi konstrukce (servomotory a jejich převody, čerpadla, chladicí ventilátory měničů a mechanismů) a generátorem. Mimo slyšitelnou oblast jsou větrné elektrárny významným zdrojem hluků v oblasti 2-31,5 Hz ( iiii nnnn ffff rrrr aaaa zzzz vvvv uuuu kkkk).

3 Větrná elektrárna

4

5

6

7 THE END THE END by by Polikur & Vrbi Polikur & Vrbi


Stáhnout ppt "Větrná elektrárna Větrná energie je označení pro oblast technologie zabývající se využitím větru jako zdroje energie. technologievětruzdroje energietechnologievětruzdroje."

Podobné prezentace


Reklamy Google