Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Peníze školám Český jazyk – Pravopis podstatných jmen rodu středního a ženského - opakování – 5. ročník

2 Název: Pravopis podstatných jmen rodu středního a ženského - opakování – 5. ročník Anotace: Opakování podstatných jmen, určení mluvnických kategorií, vzorů, křížovka Vypracoval: Mgr. Květa Jeníčková Vzdělávací oblast: Český jazyk a literatura pro 5. ročník Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace s doplňujícími obrázky pro názornost probíraného učiva, lze využít i k opakování Druh učebního materiálu: Prezentace Ročník: 5. Datum vytvoření: leden 2013

3 Doplňte neúplná slova ve větách.
V neděl_ nepůjdeme do škol_, navštívíme dvě výstav_. Nemohli se smířit s jeho slov_. Do ciziny létáme letadl_. Pod palmam_ je množstv_ s_pkého p_sku. Na mez_ se pasou koz_ a hus_. Všechny budov_ jsou označeny čísl_.

4 Doplňte neúplná slova ve větách. ŘEŠENÍ
V neděli nepůjdeme do školy, navštívíme dvě výstavy. Nemohli se smířit s jeho slovy. Do ciziny létáme letadly. Pod palmami je množství sypkého písku. Na mezi se pasou kozy a husy. Všechny budovy jsou označeny čísly.

5 Doplňte neúplná slova ve větách. Nadepište tvar vzoru.
Na z_mu si objednáme uhl_ a dřív_. Divoké hus_ m_vají s_dlo v rákos_. Na tabul_ nap_šeme v_sledky. Žížal_ žijí v zem_. Větv_čky jív_ dáme do váz_. Mam_nka upekla buchtu s třešněm_. Tatínek byl na schůz_.

6 Doplňte neúplná slova ve větách. Nadepište tvar vzoru. ŘEŠENÍ
Na zimu si objednáme uhlí a dříví. Divoké husy mívají sídlo v rákosí. Na tabuli napíšeme výsledky. Žížaly žijí v zemi. Větvičky jívy dáme do vázy. Maminka upekla buchtu s třešněmi. Tatínek byl na schůzi.

7 Doplňujte do křížovky podstatná jména rodu ženského a určete u nich vzor.
X vejce smažíme na otisky nohou se nazývají při pláči tečou z kmene stromu vyrůstají v úlu žijí nepravdy

8 Doplňujte do křížovky podstatná jména rodu ženského a určete u nich vzor. ŘEŠENÍ
X P Á N V I S T O Y L Z Ě E Č Ž vejce smažíme na otisky nohou se nazývají při pláči tečou z kmene stromu vyrůstají v úlu žijí nepravdy

9 VZORY DOPLŇĚNÝCH PODSTATNÝCH JMEN
PÁNVI – vzor KOST STOPY – vzor ŽENA SLZY – vzor ŽENA VĚTVE – vzor PÍSEŇ VČELY – vzor ŽENA LŽY – vzor KOST

10 Opravte chyby nepozorného žáka.
Za vsý je tůň s pláží. V ZOO jsou žirafi a antilopi. Astronomové se zabívají pozorováním hvjezd. Pod břízamy rostou houby. Karavany projíždějí úzkými stezkamy. Za devatero horamy se rozkládá veliké královstvý. Přijť k nám na chvíly. Naši jsme stopy koroptvý.

11 Opravte chyby nepozorného žáka. ŘEŠENÍ
Za vsí je tůň s pláží. V ZOO jsou žirafy a antilopy. Astronomové se zabývají pozorováním hvězd. Pod břízami rostou houby. Karavany projíždějí úzkými stezkami. Za devatero horami se rozkládá veliké království. Přijď k nám na chvíli. Naši jsme stopy koroptví.

12 Doplňte i, í/y,ý. Stát za dveřm_, strčit do kaps_, žít ve zdrav_, počítat s čísl_, chléb se sol_, být veselé mysl_, stát u strmé skál_, chodit o hol_, zamávat křídl_, sedět na židl_, řídit se příslov_m, být na schůz_, nakupovat v železářstv_, jít ze škol_.

13 Doplňte i, í/y,ý. ŘEŠENÍ Stát za dveřmi, strčit do kapsy, žít ve zdraví, počítat s čísly, chléb se solí, být veselé mysli, stát u strmé skály, chodit o holi, zamávat křídly, sedět na židli, řídit se příslovím, být na schůzi, nakupovat v železářství, jít ze školy.

14 Doplňte i, í/y,ý. Napsat poslední vůl_, počkej do zim_, přijdeme v neděl_, pod kol_ lokomotiv_, zanechávat stop_ bosými chodidl_, knedlíky se zel_m, přijít za tm_, v údol_ na mez_, v lidské krv_, trpět starostm_, málo sol_.

15 Doplňte i, í/y,ý. ŘEŠENÍ Napsat poslední vůli, počkej do zimy, přijdeme v neděli, pod koly lokomotivy, zanechávat stopy bosými chodidly, knedlíky se zelím, přijít za tmy, v údolí na mezi, v lidské krvi, trpět starostmi, málo soli.

16 Doplňte i, í/y,ý. Získat dědictv_, hodiny s kyvadl_, mít zásob_, ve staré tvrz_, na větv_ch bříz_, řídit se pravidl_, jet z Břeclav_ do Bratislav_, z Opav_ jede rychlík do Ostrav_, navštívit tetu v Čáslav_, výlet do Vlašim_, muzeum v Příbram_.

17 Doplňte i, í/y,ý. ŘEŠENÍ Získat dědictví, hodiny s kyvadly, mít zásoby, ve staré tvrzi, na větvích břízy, řídit se pravidly, jet z Břeclavi do Bratislavy, z Opavy jede rychlík do Ostravy, navštívit tetu v Čáslavi, výlet do Vlašimi, muzeum v Příbrami.

18 Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř.
Téma: Pravopis podstatných jmen rodu středního a ženského - opakování, 5. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional Microsoft Powerpoint Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google