Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Statika Vazbové síly na páce 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Statika Vazbové síly na páce 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Statika Vazbové síly na páce 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky s řešením vazbových sil na páce. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova Vazbová síla – reakce, páka, kloubové spojení, obecná podpora Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí STR_TEM_Statika

3 Vazbové síly na páce Vazbové síly = síly druhotné = reakce. Tělesa působí na podpory silami prvotními = akčními. Podpory kladou odpor silami druhotnými = reakčními. Podle třetího pohybového zákona platí, že akce = reakce. Proto reakce (vazbové síly) určujeme z podmínek statické rovnováhy. Kloubové spojení Může přenášet sílu všemi směry. Síla prochází středem kloubu.

4 Vazbové síly na páce Kloubové spojení - může přenášet sílu všemi směry. Síla prochází středem kloubu.

5 Vazbové síly na páce Obecná podpora - může přenášet sílu působící jen kolmo na podporu! PÁKA – jeden pevný podporový bod – kloubové spojení.

6 Vazbové síly na páce Úloha: Je dána síla F 2 a směr síly F 1. Stanovte velikost síly F 1 a směr a smysl reakce F R na úhlové páce. Proveďte grafické i početní řešení. G RAFICKÉ ŘEŠENÍ - při grafickém řešení musí být splněny dvě základní podmínky rovnováhy: 1.Abychom mohli určit směr reakce v kloubové podpoře, musíme nalézt společné působiště. 2.Síly musí tvořit uzavřený silový trojúhelník.

7 Vazbové síly na páce G RAFICKÉ ŘEŠENÍ

8 Vazbové síly na páce P OČETNÍ ŘEŠENÍ - početní řešení provedeme pomocí podmínek statické rovnováhy. 1. … vyloučí otáčení 2. … vyloučí posuv v ose x 3. … vyloučí posuv v ose y

9 Vazbové síly na páce Příklad: Stanovte velikost síly F 1 a směr a smysl reakce F R na úhlové páce. Proveďte grafické i početní řešení. Dáno: F 2 = 50N; a=50mm; b=30mm.

10 Opakování 1.Definice pojmu vazbové síly. 2.Definice pojmů kloubové spojení a obecná podpora, grafické znázornění. 3.Postup řešení vazbových sil na páce.

11 Literatura a zdroje informací SALABA, Stanislav a Antonín MATĚNA. MECHANIKA I: Statika. první. Praha: SNTL, 1978. TUREK, Ivan, Oldřich SKALA a Jozef HALUŠKA. MECHANIKA: Sbírka úloh. druhé, upravené a doplněné. Praha: SNTL, 1982.


Stáhnout ppt "Statika Vazbové síly na páce 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google