Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DRUHY LÁTEK A JEJICH VLASTNOSTI Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DRUHY LÁTEK A JEJICH VLASTNOSTI Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 DRUHY LÁTEK A JEJICH VLASTNOSTI Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Druhy látek Všude kolem nás jsou různé předměty z různých látek. Svými smysly si můžeme ověřit, že jsou rozděleny do tří skupin: LÁTKY KAPALNÉ – voda, olej, benzín, mléko… LÁTKY PEVNÉ – dřevo, železo, plast, papír… LÁTKY PLYNNÉ – pára, svítiplyn, kouř…. Dokázal bys ke každé skupině říct ještě nějaký příklad?

3 Kapalné látky

4 Vlastnosti kapalných látek Látky kapalné nemají svůj tvar, ale jejich tvar odpovídá tvaru nádoby. KAPALINY NEMAJÍ STÁLÝ TVAR, MĚNÍ JEJ PODLE NÁDOBY.

5 Vlastnosti kapalných látek Kapalné látky tvoří kapky. KAPALINY SE DAJÍ ROZDĚLIT NA KAPKY.

6 Plynné látky

7 Vlastnosti plynných látek Plynné látky nemají svůj tvar, ale jejich tvar odpovídá tvaru nádoby. PLYNNÉ LÁTKY NEMAJÍ STÁLÝ TVAR, UVOLNĚNÉ SE ROZPLYNOU.

8 Vlastnosti plynných látek Plynné látky nemají vlastní objem, ale vyplňují vždy celý objem nádoby a jsou v ní stlačitelné. PLYNNÉ LÁTKY JSOU STLAČITELNÉ.

9 Pevné látky

10 Vlastnosti pevných látek Tělesa z pevných látek drží svůj tvar. Ke změně tohoto tvaru je třeba na těleso působit silou.

11 Vlastnosti pevných látek Pevné látky mají různou pevnost.

12 Vlastnosti pevných látek Pevné látky mají různou tvrdost.

13 Vlastnosti pevných látek Pevné látky mají různou tvárnost.

14 Vlastnosti pevných látek Pevné látky mají různou pružnost.

15 Zapamatuj si: Známe tři druhy látek: KAPALNÉ – PLYNNÉ – PEVNÉ Kapalné mění tvar podle nádoby, dělí se na kapky, nemají stálý tvar. Plynné nemají stálý tvar, uvolněné se rozplynou, jsou stlačitelné. Pevné potřebují ke změně tvaru sílu, mají různou pevnost, pružnost, pórovitost, křehkost, tvárnost a tvrdost.

16 Zdroj obrázků [ ] snímek 1.dřevo: mraky: řetěz: voda: snímek 3. sklenička: mléko: káva: kohoutek: láhev se sklenicí: snímek 4.konvička: minerálka: voda: snímek 5.kapka: kohoutek: hladina: list: snímek 6.ohýnek: sopka: smog: snímek 7.komíny: balon: snímek 8.balon: basket balon: Snímek 9. dřevo: kámen: keramika: sklo:

17 snímek 10. demolice: karate: snímek 11. lano: koule: snímek 12. žvýkačka: diamant: olovo: snímek 13. svíčka: drobky: těsto: plastelína: snímek 14. pneumatika: balónek: kačenky:


Stáhnout ppt "DRUHY LÁTEK A JEJICH VLASTNOSTI Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google