Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 14Číslo DUM3.2_14_13 Předmět Oděvní materiály Tematický okruhVýběr oděvního materiálu a technologie pro určitý typ oděvního výrobku Název materiálu Údržba textilních materiálů - praní Autor Ing. Ilona Pirichová Datum tvorby 23.1. 2013RočníkKRE 3 Anotace Žáci jsou v prezentaci seznámeni s významem praní jako nejčastější údržbou textilních materiálů, dále jsou seznámeni s technologickým postupem praní, symbolem údržby textilií pro praní i s možnými negativními vlivy praní. Metodický pokyn Prezentace, výklad s otázkami pro žáky cílová skupina žáků: 16 – 19 let

2 Údržba textilních materiálů - praní Praní  cílem je odstranění nečistoty z textilie  nejpoužívanější způsob údržby oděvů  mokrá cesta čištění oděvů  teplota prací lázně je volena na základě typu vrchového materiálu, barvy a druhu oděvu  negativní vliv praní (sráživost, stálobarevnost) může nastat při nevhodném nastavení teploty a programu praní (pozor na vlnu)  ruční praní (jemné prádlo, funkční prádlo,vlna)

3 Údržba textilních materiálů - praní Praní – symbol údržby textilií  symbolem je vanička s teplotou prací lázně  podtržený symbol znamená zvýšenou opatrnost  přeškrtnutý symbol znamená zákaz praní  umístění symbolu v rubní části oděvu Obr.1: Symbol pro praní (archiv autora).

4 Údržba textilních materiálů - praní Praní – technologický postup  třídění  namáčení  praní  máchání  ždímání (odstřeďování)  sušení

5 Údržba textilních materiálů - praní  Třídění o na základě použitého vrchového materiálu a jeho znečištění o na základě barevnosti o podle typu oděvu Obr.2: Třídění prádla (archiv autora).

6 Údržba textilních materiálů - praní  Namáčení o působením namáčecího prostředku ve vodní lázni se odstraní největší nečistota o nejčastěji namáčíme tmavé, silně znečištěné prádlo o čas namáčení prádla – nejlépe přes noc o předpírací program u automatických praček [1]

7 Údržba textilních materiálů- praní  Praní o odstranění nečistot různého původu z textilie o správné nastavení teploty a času prací lázně s ohledem na vrchový materiál a typ výrobku o volba optimálního množství pracího prostředku o volba optimální formy pracího prostředku (prášek, gel, kapsle) [1]

8 Údržba textilních materiálů- praní Obr.3: Prádlo v bubnu pračky (archiv autora). Obr.4: Panel pračky s nastavením programu (archiv autora).

9 Údržba textilních materiálů - praní  Máchání o odstranění pracího prostředku z textilií o odstranění nečistoty uvolněné z textilií o mácháme 3x o poslední lázeň může být obohacena aviváží nebo škrobem [1]

10 Údržba textilních materiálů - praní  Ždímání (odstřeďování) o odstranění vody z textilie působením odstředivé síly v automatické pračce o odstranění vody z textilie ručním jemným ždímáním (jemné prádlo, oděvy z vlny)  Sušení o urovnat textilii do žádaného tvaru o sušit v přírodě, na sušáku, v sušičce o sušit s ohledem na použitý materiál a typ výrobku

11 Otázky/úkoly 1.Napište, co je cílem praní oděvů. 2.Seřaďte chronologicky za sebou uvedené technologické postupy: praní, ždímání, máchaní,sušení, třídění, namáčení. 3.Uveďte, u jakých materiálů má přednost ruční ždímání. 4.Vysvětlete význam máchání. 5.Napište, podle čeho je volena optimální teplota prací lázně. 6.Vyjmenujte formy pracích prostředků.

12 Správná řešení 1.Napište, co je cílem praní oděvů. (odstranění nečistoty z textilie, mokré čištění oděvů) 2.Seřaďte chronologicky za sebou uvedené technologické postupy: praní, ždímání, máchaní,sušení, třídění, namáčení. (třídění, namáčení, praní, máchání, ždímání, sušení) 3.Uveďte, u jakých materiálů má přednost ruční ždímání. (jemné prádlo, vlna) 4.Vysvětlete význam máchání. (odstranění saponátu, nečistot, mácháme 3x, do poslední máchací lázně přidáváme aviváž nebo škrob)

13 Správná řešení 5.Napište, podle čeho je volena optimální teplota prací lázně. ( podle typu materiálu, barvy a druhu oděvu ) 6.Vyjmenujte formy pracích prostředků. (prášek, gel, kapsle)

14 Použitá literatura [1] BOHANESOVÁ, Bohuslava a Hana KOZLOVSKÁ. Oděvní materiály II. Praha: Informatorium, 1998. ISBN 80-85427-28-9.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Ilona Pirichová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google