Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."— Transkript prezentace:

1 Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky Číslo prioritní osy1/1.1 Předmět Zeměpis Téma Severní Afrika Autor Mgr. Robert Jiran

2 Zeměpis pro 7. ročník Učebnice fraus Severní Afrika. Fraus str. 29. – 31.. Severní Afrika. Tunisko. Egypt. Sahara. Atlas. Opakování

3 Severní Afrika, která je od zbytku afrického kontinentu oddělena pouští Sahara je nejsevernější části tohoto kontinentu. Z geopolitického hlediska, podle definice OSN zahrnuje tento region následujících sedm zemí: Severní Afrika Alžírsko Egypt Libye Maroko Súdán Tunisko Západní Sahara Někdy se do tohoto regionu řadí také: Azory, Kanárské ostrovy, Etiopie, Eritrea, Madeira, Mali, Mauritánie, Niger a Čad. Severní Afriku nejvíce vyplňují pouště a v oblasti Nilu subtropické podnebí. Obyvatelstvo tvoří převážně Arabové. Najděte tyto státy na mapě

4 Tunisko Hl. m.- Tunis Poč.ob. – 10 mil.mil. St.zř. - Republika Jazyk – Arabština, Francouzština Měna – Dinár Náboženství - Islám Tunisko je arabská země s islámskou kulturou. V této zemi se nenařizuje žádné náboženství a panuje zde liberalismus ohledně náboženství, ale převažuje Islám. Tunisko je bezpečná země právě kvůli náboženství, Korán přikazuje věřícím chovat se slušně, také se tak oblékat a být tolerantní k ostatním.V lesích severní části Tuniského Atlasu roste dub korkový, eukalypt, ze kterých se vyrábí korek a eukalyptový olej na vývoz. Většina divokého povrchu Tuniska porůstá na severu suchá makchie (křoví), uprostřed suché travnaté stepi, solná jezera a na jihu pouště. Pěstuje se pšenice, ječmen, olivy, rajčata, melouny, citrusy. Významný je rybolov a chov ovcí.

5 Egypt Hl. m.- Káhira Poč.ob. -77,5mil. St.zř. - Republika Jazyk – Arabština Měna – Egyptská libra Náboženství - Islám Gíza je oblast Egypta, kde je soustředěna řada památek na jednu z nejstarších civilizací. Královské pohřebiště v Gíze, kde odpočívají stovky úředníků a významných osobností 4. dynastie, je dnes součástí velké Káhiry. Jako první faraón si zde vybral místo k odpočinku slavný Cheops a stvořil tak největší stavbu všech dob.

6

7 Sahara Sahara je největší poušť světa; rozlohou 9 milionů km² zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA. Rozkládá se od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře na území 10 států (Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánie, Niger, Čad, Mali a Súdán). Plocha, kterou Sahara zaujímá, má zhruba tvar lichoběžníku o délce 4500 až 5500 km ve směru západ-východ a šířce 1500 až 2000 km od severu k jihu.

8 Podnebí oblasti Sahary má typicky pouštní ráz, je suché s ročními srážkami do 50-100 mm. Na mnoha místech jsou srážky zaznamenávány s několikaletými bezsrážkovými odstupy. Průměrná lednová teplota se pohybuje mezi 10 až 15°C, v létě je to 30 až 37°C. Rozdíl teplot ve dne a v noci může činit až 30°C. Četné bývají také písečné bouře, které přemísťují ohromná množství prachu a písku nejen v oblasti severní Afriky, ale jeho spad bývá zaznamenán i v Evropě nebo jižní a střední Americe.

9 Pohoří Atlas Atlas dal jméno Atlantskému oceánu, který se z pohledu starověkých středomořských civilizací nachází za ním. Za svůj vznik Atlas vděčí alpinskému vrásnění při srážce Afriky s Evropou. Nejvyšší vrchol pohoří se jmenuje Džabal Tubkal a má nadmořskou výšku 4 167 m, nachází se na západě Maroka. Pohoří Atlas odděluje Středozemní moře a Atlantský oceán od pouště Sahara. Kterými státy prochází toto pohoří?

10 Opakování 1.Vyjmenuj tři státy severní Afriky 2.Je pravda, že je severní Afrika především v mírném podnebném pásu? 3.Tato vlajka patří kterému státu? 4.Jaké obyvatelstvo převažuje v severní Africe? 5.Jak se jmenuje nejvýznamnější pohoří severní Afriky? 1.Alžírsko, Egypt, Libye, Maroko, Tunisko 2.Ne 3.Tunisko 4.Arabové 5.Atlas


Stáhnout ppt "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google