Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lidská práva v dokumentech Petr Machala. Co se vám vybaví, když se řekne – lidská práva? Víte, kdy a kde se lidská práva vzala?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lidská práva v dokumentech Petr Machala. Co se vám vybaví, když se řekne – lidská práva? Víte, kdy a kde se lidská práva vzala?"— Transkript prezentace:

1 Lidská práva v dokumentech Petr Machala

2 Co se vám vybaví, když se řekne – lidská práva? Víte, kdy a kde se lidská práva vzala?

3 Deklarace práv člověka a občana, r. 1789 odstranila stavovská privilegia garantovala rovnost občanů před zákonem

4 Všeobecná deklarace lidských práv OSN z 10.12. 1948 lidská práva jsou: a)nezadatelná b)nezcizitelná c)nepromlčitelná d)nezrušitelná

5 Najdi správnou dvojici 1) svoboda a rovnost v důstojnosti a právech, 2) právo na život, svobodu a osobní bezpečnost, 3) právo na zákonnou ochranu, 4) právo na odpočinek a zotavení, 5) presumpce neviny, 6) právo na práci, 7) právo na sociální zabezpečení, 8) právo na azyl v jiné zemi, 9) ochrana cti a pověsti, 10) svoboda přesvědčení a projevu, 11) svoboda myšlení, náboženství a svědomí, 12) právo účastnit se na vládě své země, 13) právo vlastnit majetek, 14) nedotknutelnost soukromí, 15) právo na vzdělání, 16) právo na zvláštní péči a pomoc v mateřství a dětství Práva na soudní a jinou ochranu Práva etnických a národnostních menšin Hospodářská, sociální a kulturní práva Politická práva Lidská práva v osobní sféře

6 Mezinárodní kodex lidských práv, r. 1966 souhrn všech dokumentů o lidských právech Mezinárodní úmluva o ekonomických,sociálních a kulturních právech Všeobecná deklarace lidských práv Mezinárodní úmluva o občanských a politických právech

7 Charta základních práv Evropské unie Vyhlášena v Nice r. 2000

8 Listina základních práv a svobod součást Ústavy České republiky Víte, v které části naší republiky máme království s vlastní Listinou práv?

9 Na základě mezinárodních smluv o lidských právech se jednotlivé státy zavazují je dodržovat. Ve kterých historických obdobích byla porušována lidská práva? Víte, kde dochází k porušování lidských práv v dnešní době?

10 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Lidská práva v dokumentech Petr Machala. Co se vám vybaví, když se řekne – lidská práva? Víte, kdy a kde se lidská práva vzala?"

Podobné prezentace


Reklamy Google