Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."— Transkript prezentace:

1 Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivityIII/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT AutorIng. Ladislav Khorel Číslo materiáluVY_32_INOVACE_TEC_2U_KH_14_14 NázevNedestruktivní zkoušky svarů Druh učebního materiáluPrezentace, *.pdf soubor PředmětTechnologie RočníkDruhý – učebního oboru „Karosář“ Tématický celekZákladní kurz svařování plamenem a řezání kyslíkem Z – G 1 AnotaceMateriál udává přehled jednotlivých metod nedestruktivních zkoušek svarů. Metodický pokynMateriál slouží pro výklad nové látky. Časová dotace pro výklad je 45 minut. Klíčová slovaVizuální prohlídka svarů, kapilární zkoušky svarů, magnetické zkoušky svarů, prozařovací zkoušky svarů, ultrazvukové zkoušky svarů Očekávaný výstupŽák získá základní poznatky z oblasti nedestruktivních zkoušek svarů Datum vytvoření13. 1. 2014

2 NEDESTRUKTIVNÍ ZKOUŠKY SVARŮ VIZUÁLNÍ PROHLÍDKA KAPILÁRNÍ ZKOUŠKY MAGNETICKÉ ZKOUŠKY PROZAŘOVACÍ ZKOUŠKY ULTRAZVUKOVÉ ZKOUŠKY

3 VIZUÁLNÍ PROHLÍDKA SVARŮ Je to základní, rychlá a levná metoda posouzení svaru. Ihned vidíme zručnost svářeče i kvalitu svaru. Prohlídku svaru provádíme okem nebo pomocí lupy (zvětšení 4x). Ihned zjistíme vady svaru, jako jsou trhliny, neprovařený kořen, povrchové vruby, krápníky, zápaly, vady v napojení, nadměrné převýšení svaru, neúhledná a nerovnoměrná kresba svaru s nepravidelným povrchem. Vizuální prohlídka se provádí i v místech velmi těžko dostupných nebo pro člověka nebezpečných. Zde se používají např. televizní kamery, které umožňují vizuální kontrolu svarů bez přímé fyzické účasti člověka v nebezpečném prostoru.

4 KAPILÁRNÍ ZKOUŠKY SVARŮ

5 MAGNETICKÉ ZKOUŠKY SVARŮ

6

7

8 PROZAŘOVACÍ ZKOUŠKY SVARŮ

9 Použití: pro ocel do tloušťky asi 90 mm, hliník do 400 mm. Pro větší tloušťky (až 300 mm) používáme jako zdroje radioaktivní izotopy produkující záření gama.

10 PROZAŘOVACÍ ZKOUŠKY SVARŮ Na prozařovaný svar upevníme RTG film, olověná čísla pro orientaci svaru a drátěné měrky. Po ozáření vyvoláme snímek v automatické vyvolávací stanici. Doba vyvolání je asi 15 minut. Radiogram vyhodnocujeme na negatoskopu. Vada svaru se projeví větším zčernáním filmu v místě vady.

11 ULTRAZVUKOVÉ ZKOUŠKY SVARŮ Používá se nejčastěji impulzní odrazová metoda. Používáme 1 sondu, která působí současně jako vysílač i přijímač. Zvukové kmity mají frekvenci až 10 MHz. V materiálu se přenášejí, narazí-li na trhlinu nebo vadu, odrazí se zpět. Ultrazvuk neprochází přes vzduch, proto musí být povrch zkoušeného předmětu natřen vodou, olejem nebo vazelínou. VI počáteční echo PE poruchové echo KE koncové echo

12 Použité zdroje FRISCHHERZ,A,SKOP,P. Technologie zpracování kovů 1.Základní poznatky.2. vyd. Praha: SNTL, 1996. ISBN 80-902110-0-3. Zdroj obrázků – vlastní fotoarchív


Stáhnout ppt "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."

Podobné prezentace


Reklamy Google