Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

116.1 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "116.1 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk."— Transkript prezentace:

1 116.1 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr. Pavlína Sirová Z první básničky vyber podstatná jména označující osoby, z druhé zvířata a ze třetí názvy věcí. Mnohem víc než druhou třídu má Lukáš rád hezkou Lídu. Láska je to veliká. Každý den jí nosí dárky, hlavně tlačenku a párky, vždyť má tátu řezníka. (Jiří Havel) Bez letenky, bez pasu cestuji jen v atlasu. Procestuji celý svět - sklapnu atlas a jsem zpět. (Karel Kilián) Krávy mají telátka, klisny mají hříbátka, ovce mají jehňátka, kozy mají kůzlátka, husy mají housátka. (Jiří Žáček)

2 116.2 Procvičení a příklady - SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Podtrhni podstatná jména. Jenomže Jonatán byl s Machem a Šebestovou kamarád a být kamarád, to není legrace, kamarád kamarády jen tak neopustí, a tak Jonatán upaloval za autobusem, až se prášilo, běžel přes všechny možné vesnice, bral zatáčky jako závodník a děti v autobuse zadním oknem mávaly a ukazovaly, že mu drží palce. (podle Miloše Macourka) Z nabízených slabik sestav co nejvíce podstatných jmen. NI KO NÍK LÍK CE NÍ KA PA STRA LÍ PÁ VI KA LA MI

3 116.3 Procvičení a příklady- SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Najdi v přesmyčkách podstatná jména rodu mužského a zařaď je ke vzorům.. MŮD, KOLETS, TSIL,CHOH, HOBUL, PÁČ, OLES, ZŮV, PELKS, LÉAKŘ, PYLET, JEETL, LÍC, LETÍŘP, LOCEV,LETAVOSIPS, DÁČHLÍ, TOULKO Pán _________________________________ Hrad _________________________________ Muž _________________________________ Stroj _________________________________ Vyber nejvhodnější podstatná jména a ve správných tvarech je dosaď do vět. (představení, prase, koště, knihkupectví, lvíče, rozhodnutí) K tomuto ______________ mě přivedl otec. Bez těchto _____________ by nebyla divadelní sezóna úplná. Bez __________ jsem jako čarodějnice vyřízená! Bez svého __________ byla máma lvice nesvá. Dáme si sraz na zastávce za __________________. S těmi ___________ ve chlívku není něco v pořádku.

4 116.4 Procvičování a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Říkejte, jaké mohou být věci na obrázku. Vyhledejte přídavná jména. Babička Nováková šla k vyhřátým kamnům. Terezka a Ivana si sedly na malé židličky vedle ní. Babička jim vypravuje o dávných časech. Na hradě Kozlově bydlili loupežníci. Hrad Kozlov ležel jižně od města Lomnice nad Popelkou. Severně od tohoto místa teče řeka Cidlina, která protéká Jičínem. Loupežníci často přepadali pokojné občany. Jednoho dne byli přemoženi a hrad srovnán se zemí.

5 116.5 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Podtrhni slova, která odpovídají na otázku: Čí? Mirkův otec se jmenuje Zdeněk. Péťův děda je Mirkův otec. Zdeňkova manželka se jmenuje Jana, Mirkova manželka Helena. Alenin bratr je Petr. Jaký je? Doplň přirovnání. jako včelička. jako páv. jako pařez. jako vyžle. jako sud. jako buk. jako vítr. jako lasička.

6 116.6 Procvičování a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Vyhledej v řádku přídavné jméno.. K H D Í T Ě Ž K Ý Č O Ý R Á N M P K F Ř Š N E Ú N A V N Á Ů B Doplň stupně přídavných jmen. 1. velký 2. 3. 1. 2. krásnější 3. 1. hloupý 2. 3. 1. 2. 3. nejmladší Přídavná jména v závorce dej do správného tvaru. (Ubohý) ____________ obyvatelé útulku byli (slepý a hluchý) ________________________. (Pohádkový) _______________ dědečci mají (dlouhý šedý) ______________ vlasy a vousy. (Mnohý) ____________ žáci nebyli připraveni.

7 116.7 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Nahraďte vyznačená podstatná jména zájmeny. Pejsek chce na procházku. Jana už jde domů. Máš knihu? Podívej se na obrázky. Žáci se učí. Půjč mi učebnici. Pomůžeš mi s úkoly? Vyhledejte ve větách zájmena. Honem za ním! Honza to hříbě marně hledá. Zmizelo mu v lese. Co je to? Podívej se na toho ptáčka! Honzovi ukazuje tu správnou cestu. Ona ho vede skutečně za hříbětem Ten se nestačí divit. Vyškrtej v osmisměrce 11 zájmen, dvanácté vyjde ze zbylých písmen. JEJICH, KAŽDÝ, VY, TAKOVÝ, ČÍ, JAKÝ, NÁŠ, TVŮJ, JÁ, KTERÝ

8 116.8 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura V každé větě je jedna číslovka. Podtrhni ji. Právě je dvanáct hodin. Sedmý den v týdnu je neděle. Do kufru jsem přibalila čtvery ponožky. Zuby si čistím dvakrát denně. Mám mnoho kamarádů. Chybí mi několik pastelek. Má obě ruce levé. Do školy už chodím třetí rok. Najdi ve větách skryté číslovky. Našli jsme doupě toho zlého vlka. Naše Stáňa ještě neumí plavat. Má loď dobré kormidlo? Evo, zkus to také najít! S týmem ze Znojma vždy prohrajeme. Pod vanou je kaluž vody. Ustrnula se nad ním. Listonoš nese dopisy.

9  Pětiminutovky pro ZŠ – Český jazyk – 4.třída,V.Matzenauerová(Fragment)  Český jazyk pro 3. ročník základní školy – pracovní sešit - nakladatelství Jinan  Český jazyk pro 2. ročník základní školy – Fortuna  Český jazyk pro 4. ročník základní školy – pracovní sešit – Didaktis  Český jazyk 3 – učebnice pro 3. ročník – nakladatelství Nová škola http://nd04.jxs.cz/543/665/f764ec75b5_75974112_o2.jpg http://nd01.jxs.cz/942/132/91cb4de12d_14781443_o2.jpg http://www.mapsofworld.com/custom-maps/images/World-Atlas1.jpg http://www.npkk.cz/csk/info_sluz/Slovnik-7.jpg http://img1.ceskatelevize.cz/program/nadtitul/vecernicek/gfx/mach-a-sebestova.gif http://pikur.net/images/Mach_a_sebestova_k_tabuli.jpg http://im.novinky.cz/676/256763-original1-7xg1f.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/Divadlo_D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn_1.jpg http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2009/05/loupeznik.jpg http://files.roubena-chalupa.cz/200000157-09a680aa0f/26356.jpg http://nd03.jxs.cz/152/608/45596cb471_64128547_o2.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Mustela_nivalis_-British_Wildlife_Centre-4.jpg/260px-Mustela_nivalis_- British_Wildlife_Centre-4.jpg http://vyzla.wbs.cz/Vselico/Prechadzky_a_postoje_jesen_2008_121.jpg http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTUmYGXuTzN866IGnT8coDtqw9Z4p89kwBlgvkxQJDUtyN7QWk0nA http://www.borovice.cz/image/16586/pohadkovy-hrad-a-zamek-stare-hrady-u-jicina.jpg http://www.centuryoakminis.com/images/08FoalCOSerendipity.jpg http://www.mazur.cz/data/usr_001_sluzby/beleni_004.jpg http://i.iinfo.cz/images/397/osklive-zuby-1.jpg Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura 116.9 Použité zdroje, citace

10 Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura 116.10 Anotace AutorMgr. Sirová Pavlína Období07 – 11/2011 Ročník3. – 5. ročník Klíčová slovaSlovní druhy - podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky AnotacePrezentace popisuje procvičení a příklady na slovní druhy


Stáhnout ppt "116.1 Procvičení a příklady – SLOVNÍ DRUHY Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk."

Podobné prezentace


Reklamy Google