Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zpěvní hlasy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zpěvní hlasy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785,"— Transkript prezentace:

1 Zpěvní hlasy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Jak se tvoří hlas  Hlas je zvuk vytvářený hlasivkami.  Vzniká tak, že proud vzduchu z plic rozechvívá sevřené hlasivky.  Mluvčí záměrně ovlivňuje rezonanci při řeči polohou mluvidel – artikulace – správná výslovnost samohlásek a souhlásek.  Rozsah neškoleného hlasu dospělého jedince je jen asi 1,5 oktávy.  Hlas novorozence má kmitočet přibližně 440 Hz tzv. komorní a – ladění nástrojů v orchestru.  V době pohlavního dospívání dochází k mutaci – posunu hlasu do nižší polohy.

3 Rozdělení hlasů  Soprán ‒ h ‒ c3, tj. 246 ‒ 1046 Hz ‒ nejčastěji je zpíván ženami nebo dětmi, v dřívějších dobách také kastráty   Mezzosoprán ‒ g ‒ a2, tj. 196 ‒ 880 Hz ‒ leží mezi sopránem a altem   Alt ‒ e ‒ e2, tj. 164 ‒ 659 Hz ‒ nejnižší ženský nebo dětský hlas   Tenor ‒ H ‒ c2, tj. 123 ‒ 523 Hz ‒ vysoký mužský hlas   Baryton ‒ G ‒ g1, tj. 98 ‒ 392 Hz ‒ střední mužský hlas mezi tenorem a basem   Bas ‒ E ‒ e1, tj. 82 ‒ 329 Hz ‒ nejnižší mužský hlas 

4 Kde se hlas tvoří  A ‒ ústní dutina (cavum oris) B ‒ nosní dutina (cavum nasi) C ‒ hltan (pharynx)  1 ‒ jazyk (lingua)  2 ‒ rty (labia)  3 ‒ zuby (dentes)  4 ‒ dásňový oblouk se sklípky (alveoli), v nichž jsou usazeny zuby  5 ‒ tvrdé patro (palatum durum)  6 ‒ měkké patro (palatum velum)  7 ‒ čípek (uvula)  8 ‒ hrtanová záklopka (epiglottis)  9 ‒ hlasivky (glottis)

5 Hlasová hygiena Pitný režim – vlažná voda Správná životospráva – odpočinek, fyzická kondice Správné dýchání opřené o bránici Vyhnout se ostrým jídlům Vyhnout se kouření a zakouřeným prostorám Zpívat ve větraných místnostech Vyhnout se prašnému prostředí V mrazu vdechovat nosem, ne ústy Nekřičet, zbytečně nekašlat Dlouhodobé šeptání hlasivky také vysiluje

6 Co si pamatuješ? Jak a kde vzniká hlas? Co je to artikulace? Jakou výšku má hlas novorozence? Co je to mutace? Vyjmenuj hlasy od nejhlubšího po nejvyšší Znáš alespoň tři pravidla hlasové hygieny?

7 Obrázky, citace PAJAST. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Použitá literatura a zdroje: Hudební výchova pro 7. ročník ZŠ, SPN, [cit ]. Dostupný z WWW:


Stáhnout ppt "Zpěvní hlasy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Nyczová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785,"

Podobné prezentace


Reklamy Google