Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Martinou Perutkovou Velkomoravská říše

2 Velkomoravská ř íše

3 Vznik Velkomoravské ř íše mons/9/9f/Nitra_moravia_833-cs.png - rozpadla se Sámova říše - slovanské kmeny si samy utváří drobná knížectví - nejvýznamnějšími se stalo Moravské a Nitranské knížectví - moravský kníže Mojmír vyhání nitranského knížete Pribinu Tím je kolem r. 833 položen základ Velkomoravské říše.

4 Mojmír I. ( první velkomoravský panovník ) - roku 831 je pasovským biskupem pokřtěn - musel čelit Bulharům na jihu, Kyjevké Rusi na východě, Východofranské říši na západě - roku 845 ho franský vládce Ludvík Němec sesadil a dosadil na jeho místo Mojmírova synovce Rostislava cz/655/729/fb6 26d3956_ _t1.jpg knížecí dvorec

5 Rastislav - zprvu byl Ludvíku Němci zavázán, ale během výbojů si Ludvíka znepřátelil - aby se vymanil ze závislosti na franských kněžích požádal o pomoc byzantského vládce => příchod věrozvěstů - později přidělil svému synovci Svatoplukovi nitranské knížectví malba knížete Rostislava 102/d5980de585_ _t1.jpg - Svatopluk zradil a předal ho Frankům. Rostislav sesazen a oslepen. ( 846 – 870 n.l. )

6 Svatopluk I. 11/2f9791ec3a_ _t1.jpg ( 870 – 894 n.l. ) - předpokládal, že bude určen vládcem Moravy, byl ale uvězněn a Moravu začali spravovat franští regenti - Slované se však vzbouřili a Svatoplukovi se podařilo dostat na jejich stranu a franské vojsko vyhnat - uzavřen mír - Svatopluk se stává knížetem a vede velké výboje: tral_europe_9th_century.png/250px- Central_europe_9th_century.png zelenou linkou znázorněno Svatoplukem získané území Mimochodem: Znáš pověst o Svatoplukových prutech ? - r. 894 umírá

7 3/7f8b3d1433_ _ t1.jpg Mojmír II. ( 894 – 907 n.l. ) - Svatoplukovi synové bohužel pospolu nedrželi - mladší Svatopluk se přidal k Bavorům a Mojmíra II. porazil ---> Svatopluk tím ovládl nitranskou oblast - boj bratrů vedl k rozkladu říše, dobytá území se odtrhávala Dv ě další pohromy: - série ničivých záplav - vpád Maďarů do Panonie Po smrti Mojmíra II. říše zaniká.

8 Výjevy ze života sv ě tského: muži v boji ženy při práci velkomoravský velmož 2d0dab9_ _o2.jpg

9 Výjev ze života církevního: _o2.jpg velkomoravský kostelík u Mikulčic pohřeb

10 Typické obydlí a ukázka šperk ů : slovanská polozemnice náušnice velkomoravske-lunicove-nausnice-ag-925_1.jpg

11 D ě kuji Vám za pozornost A doufám, že jste si alespoň něco zapamatovali.


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google