Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stroje a zařízení Hromosvody EL20 Ing. Ludmila Nevařilová ELEKTROTECHNIKA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stroje a zařízení Hromosvody EL20 Ing. Ludmila Nevařilová ELEKTROTECHNIKA."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stroje a zařízení Hromosvody EL20 Ing. Ludmila Nevařilová ELEKTROTECHNIKA

2 HROMOSVODY

3 HROMOSVOD Hromosvod je zařízení sloužící k ochraně budov, objektů a živých bytostí v nich před nebezpečnými účinky blesku. Statický výboj je sveden pomocí kovových částí hromosvodu do země.

4 HROMOSVOD Hromosvod má tři části: »jímací zařízení »svody »uzemnění

5 JÍMACÍ ZAŘÍZENÍ Jímací zařízení může být provedeno jako: »hřebenová soustava »mřížová soustava »tyčový hromosvod »oddálený

6 HŘEBENOVÁ SOUSTAVA Jímací vedení je vedeno po hřebenu střechy, nebo na nejvyšší hraně střechy a používáme ho u střech sedlových, valbových, polovalbových a pultových.

7 MŘÍŽOVÝ SOUSTAVA Je tvořena sítí jímacích vedení, které jsou spojeny v místě křížení. Tuto soustavu používáme především pro střechy ploché, pultové nebo sedlové.

8 TYČOVÝ HROMOSVOD Používáme ho v místě předpokládaného zásahu blesku a především k ochraně jednotlivých předmětů vyčnívajících nad okolí, nebo ochranu vysokých štíhlých budov, komínů, věží a objektů se stanovou střechou.

9 POMOCNÝ JÍMAČ Pomocný jímač používáme v místě předpokládaného zásahu blesku a především k ochraně jednotlivých předmětů vyčnívajících nad okolí, nebo ochranu vysokých štíhlých budov, komínů, věží a objektů se stanovou střechou.

10 SVORKY »okapová svorka »univerzální svorka »spojení s plochým materiálem »spojení ve tvaru T »křížové svorka »zkušební svorka »souběžné spojení

11 UZEMNĚNÍ Uzemňovací soustava má rovnoměrně rozptýlit bleskový proud do země. Používáme tyto druhy zemničů: »tyčové »páskové »deskové (nedoporučují se pro nové projekty) »základové strojené i náhodné

12 BURANT, Jiří. Blesk a přepětí: systémová řešení ochran. Praha: FCC Public, 2006, 252 s. ISBN 80-865-3410-3. SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Stroje a zařízení Hromosvody EL20 Ing. Ludmila Nevařilová ELEKTROTECHNIKA."

Podobné prezentace


Reklamy Google