Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnická zařízení Tematická oblast:Údržba elektrických zařízení Téma:Programovatelné automaty.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnická zařízení Tematická oblast:Údržba elektrických zařízení Téma:Programovatelné automaty."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnická zařízení Tematická oblast:Údržba elektrických zařízení Téma:Programovatelné automaty Ročník:4. Datum vytvoření:květen 2013 Název:VY_32_INOVACE_10.1.1.ELE Anotace: Druhy PLC, základní struktura a způsoby programování. Materiál je určen pro žáky oboru Mechanik elektrotechnik. Je určen pro praktická cvičení na výukových panelech. Bohatá fotografická dokumentace, vlastní schémata a výstřižky získané pomocí nástroje Windows 8 provázejí žáka krok za krokem úzce specializovaným tématem a usnadňují jeho porozumění. Multimediální výuka se stává názornější a podporuje zájem a aktivitu i u slabších žáků. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i jako samostatný test.

2 PLC – P rogrammable L ogic C ontroller Programovatelné logické automaty

3 Programovatelné automaty PLC je malý průmyslový počítač používaný pro automatizaci procesů v reálném čase. řízení strojů nebo výrobních linek řízení dopravních systémů (semafory, drážní systémy) optimalizace činnosti systémů inteligentních budov zábavný průmysl atd.

4 Programovatelné automaty PLC pracuje v cyklu (na rozdíl od klasického PC). 1 Input Scan – načtení vstupních dat. 2 Program Scan – vykonávání programové smyčky 3 Output Scan – předání dat na výstup 4 Režie – konfigurace vnitřních stavů, sériová komunikace 1 4 3 2

5 Programovatelné automaty Provedení PLC 1)Kompaktní - levné provedení - malá variabilita a konfigurace - omezený počet vstupů - vhodné pro jednoduché aplikace 2)Modulární - výrazně větší variabilita - typy I/O lze volit podle potřeb - lze přestavět podle aktualizace potřeb - vhodné pro náročné aplikace

6 Programovatelné automaty Operátorský panel ovládání, tlačítka indikace, zobrazovače monitorování, programování CPU zápisník registry IN registry OUT IN modul OUT modul senzory akční členy PLC Řízený technologický proces Nadřízený systém ovládání I/O další PLC PC, HHT PLC a technologický proces HHT – Hand Held Terminal ruční programovací nástroj

7 Programovatelné automaty Programování PLC Pomocí funkčních tlačítek- zobrazení je omezené rozlišovacími schopnostmi displeje - vhodné pro jednoduché úlohy - v praxi slouží spíše k nastavování parametrů úlohy - vhodné pro kompaktní PLC ( LOGO!, Foxtrot a pod.)

8 Programovatelné automaty V programovém editoru  pro modulové systémy  rozsáhlé úlohy  jednotná norma  možnosti simulace Programování PLC Vytvořený a odladěný program se přenáší do PLC pomocí kabelu, paměťového média, nebo datovými sítěmi.

9 Programovatelné automaty Programování PLC

10 Programovatelné automaty Kontrolní otázka: Popiš cyklus práce PLC. 1 Input Scan – načtení vstupních dat. 2 Program Scan – vykonávání programové smyčky 3 Output Scan – předání dat na výstup 4 Režie – konfigurace vnitřních stavů, sériová komunikace 1 4 3 2

11 Použité zdroje: SIEMENS. LOGO! 0BA6 Manuál [on line]. 2008 [cit. 2013-03-6]. Dostupné z: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/content/data_files/automatizacni_systemy/mikrosystemy/ logo/zakladni_pristroje/manualy/manual_logo-0ba6_11-2008_cz.pdf ŠMEJKAL, Ladislav. PLC a automatizace. 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2005, 207 s. ISBN 80-730-0087-3. ŠMEJKAL, Ladislav a Marie MARTINÁSKOVÁ. PLC a automatizace. 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 1999, 223 s. ISBN 80-860-5658-9. ŠMEJKAL, Ladislav a Marie MARTINÁSKOVÁ. Automatizace a automatizační technika 1: systémové pojetí automatizace. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2012, 217 s. ISBN 978-80-251-3628-7. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Peter Podoba.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Peter Podoba Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnická zařízení Tematická oblast:Údržba elektrických zařízení Téma:Programovatelné automaty."

Podobné prezentace


Reklamy Google