Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Optické kabely. Fyzikální princip Index lomu –poměr rychlosti světla ve vakuu a v prostředí –sklo – 1,6 Chromatická disperze –tvarové zkreslení signálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Optické kabely. Fyzikální princip Index lomu –poměr rychlosti světla ve vakuu a v prostředí –sklo – 1,6 Chromatická disperze –tvarové zkreslení signálu."— Transkript prezentace:

1 Optické kabely

2 Fyzikální princip Index lomu –poměr rychlosti světla ve vakuu a v prostředí –sklo – 1,6 Chromatická disperze –tvarové zkreslení signálu vlivem závislosti zpoždění signálu na jeho vlnové délce Zákon odrazu a lomu –totální reflexe, mezní úhel Numerická apertura –sin úhlu, pod kterým může paprsek do vlákna maximálně vstoupit, aby se dále šířil Zdroje světla –LED, laserové diody (GaAs-850 nm, AlGaAs-1300 nm, InGaAs-1500 nm) Pulsní kódování –světlo – tma

3 Struktura optického vlákna

4 Princip vedení

5 Materiál a struktura vlákna Jádro –křemenné sklo dopované např. gernaniem Funkční ochrana –křemenné sklo Primární ochrana –akrylát, –průměr 250 µm, –nanáší se při tažení vlákna Tahové prvky –ocelové lanko, kevlarová či aramidová vlákna Vnější plášť –PE, PVC,...

6 Mnohovidová (mutlimode-MMF) paprsek se šíří s více úhly odrazu [vidy] různé délky drah šíření rozptyl světelného výkonu v čase - vidová disperze průměr jádra –62.5 µm, 50 µm (lepší vlastnosti – větší využitelná šířka pásma, menší útlum) –průměr funkční ochrany – 125 µm vlnová délka –850 nm a 1300 nm

7 Jednovidová (single mode-SMF) snížení počtu vidů –snížení průměru jádra – ~ 10 µm –snížení poměru indexů lomu, –možnost použití větších frekvencí díky omezení vidové disperze. zdroj záření –laser vlnová délka –1500 nm, 1300 nm

8 Spojování optických vláken s každým spojem se zvyšuje –celkový útlum trasy –zvyšuje se pravděpodobnost vzniku poruchy parametry spoje –vložný útlum, útlum zpětného odrazu,... nutné speciální vybavení, problém při práci v terénu Zalamování – příprava vlákna pro spojení, Spojování –svary – el. oblouk, laser útlum < 0,05 dB –mechanické spojování přesná kovová trubička s aretačním víčkem – útlum < 0,1 dB –lepení adhesivní konektory – upevnění pomocí tepelně vytvrditelné pryskyřice – útlum < 0,2 dB

9


Stáhnout ppt "Optické kabely. Fyzikální princip Index lomu –poměr rychlosti světla ve vakuu a v prostředí –sklo – 1,6 Chromatická disperze –tvarové zkreslení signálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google