Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dřevo jako materiál Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dřevo jako materiál Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."— Transkript prezentace:

1 Dřevo jako materiál Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách pracovních činností  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a ročník 6.

3 Dřevo Dřevo je jedním ze základních stavebních materiálů. Jedná se také o jeden z nejstarších využívaných materiálů člověkem. Dřevo je zahrnováno mezi obnovitelné zdroje energie, jako jeden z druhů biomasy. Je to snadno dostupný přírodní materiál, který lidé široce využívají. Dřevo se skládá z : celulózy (40–50 %) ligninu (20–30 %) hemicelulózy (20–30 %) doprovodných složek (terpeny, tuky, vosky, třísloviny, steroly, pryskyřice. vody v různém množství (podle ročního období, stupně vyschnutí dřeva atd.)

4 Základní druhy dřeva Dřevo můžeme rozdělit do dvou základních skupin dřevo jehličnatých dřevin – smrk, jedle, borovice, modřín, douglaska, jalovec, tis dřevo listnatých dřevin – s kruhovitě pórovitou stavbou – dub, jasan, akát, jilm, morušovník, kaštanovník – s polokruhovitě pórovitou stavbou – ořešák, třešeň, švestka – s roztroušeně pórovitou stavbou dřeva – buk, platan, habr, olše, lípa, javor, bříza, topol, vrba, hrušeň

5 Těžba dřeva Těžba dřeva je v podstatě „sklizeň“, při které nedochází ke zničení lesa. Těžba dříví je při řádném hospodaření prostředkem obnovy lesa a podřizuje se způsobu a průběhu obnovy následného porostu.

6 Postup při těžbě dřeva Při těžbě dřeva je možné rozlišit tyto operace: kácení – vlastní porážení dřevin určených k těžbě odvětvování – odstraňování větví a výroba tzv. surových kmenů odkorňování – odstraňování kůry (pokud se vůbec provádí) zkracování – příčné přeřezávání surových kmenů na jednotlivé sortimenty surového dříví

7 Lesní dělník při těžbě dřeva pomocí ruční motorové pily Lesní kolový traktor (LKT, lidově zvaný „Lakatoš“) na skládce vytěženého dřeva

8 Řezy kmenem stromu

9 Struktura, složení a letokruhy dřeva

10 Základní druhy dřeva, vlastnosti a využití  výroba nástrojů  nábytek  stavební materiál  výroba dopravních prostředků (lodě)  palivo  výroba řeziva  výroba papíru a celulózy.  další chemické suroviny, získávané ze dřeva (pryskyřice, přírodní kaučuk apod.) Stavby na bázi dřeva  Hrázděné zdivo  Hrázděná stavba  Roubená stavba  Lepená dřevěná konstrukce

11 Palivové dříví Dřevo se po vytěžení dělí do několika základních skupin. Jednou z těchto skupin je i palivové dřevo. Za palivové dřevo je obvykle považováno dřevo, které má až do 70% hniloby nebo je různými způsoby znehodnoceno (pokřivení, odřezky apod.) a je nevhodné k dalšímu zpracování. Dřevo jako palivo je v současnosti jedním z nejvíce využívaných druhů paliva v domácnostech rodinných domů.

12 Strojová těžba dřeva Vyvážecí traktor zajišťuje dopravu krátkých kusů dřeva (2 – 6 m) z porostu na odvozní místo. Hlavním pracovním nástrojem je hydraulický jeřáb s drapákem, který v porostu nakládá nařezané klády na ložnou plochu. Vyvážecí traktory mívají nejčastěji 8 kol umístěných na zlamovacím podvozku. Jedná se o specializovaný stroj, který není možné rozpojit. Pro snížení zhutnění půdy jsou používány široké nízkotlaké pneumatiky. Zdvojené ovládací prvky v kabině umožňují bezpečnou jízdu vpřed i vzad.

13 Řezivo  Řezivo je stavební dřevěný materiál získaný podélným rozřezáním vhodných surového dříví na pilách.  Řezivo se nejčastěji vyrábí ve specializovaných provozech - pilách. K podélnému rozřezání kulatiny se používají rámové, pásové nebo kotoučové pily.  Po rozřezání se řezivo obvykle suší. Pro přirozené sušení se skladuje srovnané do hrání kde se ponechává různou dobu podle ročního období a počasí několik měsíců až rok.

14 Otázky k opakování 1.Jaké je základní rozdělení dřevin ? 2.Vyjmenuj alespoň tři listnaté stromy. 3.Vyjmenuj alespoň tři jehličnaté stromy 4.V čem spočívá odkorňováni při těžbě dřeva ? 5. Jaké druhy letokruhů u stromů rozlišujeme ? 6.Jak se dá podle letokruhů určit stáří stromu ? 7.K čemu se dá využít dřevo ? 8.Jak se nazývá provoz, kde vzniká řezivo ?

15 Správné odpovědi 1.Dřeviny listnaté a jehličnaté. 2.Buk, dub, olše, habr, švestka 3.Smrk, jedle, borovice, tis 4.Zbavení stromů kůry 5.Letní a zimní 6.Za jeden rok přibude letní (tmavší) a zimní (světlejší) letokruh. Stačí je spočítat. 7.Výroba nástrojů, nábytku, papíru a stavební účely 8.Pila

16 Použité zdroje:  www.wikipedie.org  www.pixabay.com  Skovarbejder.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 20.6.2005 [cit. 2013-01-11]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Skovarbejder.jpg  Bundesarchiv Bild 183-1985-0114-002, Marienberg, Räumen von Holz.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 4.12.2008 [cit. 2013-01-11]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bundesarchiv_Bild_183-1985-0114- 002,_Marienberg,_R%C3%A4umen_von_Holz.jpg  HSM Forwarder 5384.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 22.12.2007 [cit. 2013-01-11]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:HSM_Forwarder_5384.jpg


Stáhnout ppt "Dřevo jako materiál Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025."

Podobné prezentace


Reklamy Google