Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Mgr. Jaroslava Lázničková Základní škola a Praktická škola, Kutná Hora Datum (období) vytvoření výukového materiálu:Listopad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Mgr. Jaroslava Lázničková Základní škola a Praktická škola, Kutná Hora Datum (období) vytvoření výukového materiálu:Listopad."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Mgr. Jaroslava Lázničková Základní škola a Praktická škola, Kutná Hora Datum (období) vytvoření výukového materiálu:Listopad 2011 Číslo klíčové aktivity: V/2, VY_52_INOVACE_PR.8.12 Stupeň a typ vzdělávání, ročník: Základní vzdělávání – lehké mentální postižení, 2. stupeň, 8. ročník Vzdělávací oblast, vzdělávací obor, tématický okruh, téma: Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis Tematický okruh: Orgánové soustavy lidského těla – dýchací soustava Téma: Stavba a činnost dýchací soustavy Druh učebního materiálu:Prezentace PowerPoint Očekávaný výstup: Popsat stavbu orgánů a orgánových soustav lidského těla a jejich funkce Anotace/metodický list: Výuková prezentace přehledně a názorně seznámí žáky s činností dýchací soustavy člověka

2 Dýchací soustava II Činnost dýchací soustavy

3 Dýchání Dýchání je nezbytné pro život. Pro zajištění životně důležitých pochodů v organizmu je nutný dostatečný přívod kyslíku. Okysličování probíhá ve všech buňkách. Dýchání je výměna kyslíku a oxidu uhličitého. Hlavním dýchacím orgánem jsou plíce.

4 Činnost dýchací soustavy Dýchání je střídání vdechu a výdechu. Při vdechu se hrudník rozšiřuje a vzduch se nasaje do plic. Hrudník se rozšiřuje za pomoci dýchacích svalů a bránice. Při výdechu se hrudník vrací do původní polohy, vzduch se z plic vypuzuje.

5 Dýchání – pohyb bránice Nádech Výdech Bránice

6 Zajímavosti Zdravý člověk má za 1 minutu 16 – 18 dechů. Počet dechů se zvyšuje:  při tělesném pohybu,  v horku,  při teplotě,  při citových stavech (pláč, smích, strach).

7 Vlivy na dýchání Nedostatek kyslíku Čistota ovzduší Kouření Infekční nemoci

8 Kyslík Dýchání je výměna kyslíku a oxidu uhličitého. Nedostatek kyslíku se projevuje modráním kůže a rtů.

9 Vzduch Čistota ovzduší ovlivňuje zdravotní stav dýchací soustavy. Velmi znečištěné ovzduší může vést k zaprášení plic.

10 Kouření Kouření škodí zdraví! Při kouření poškozují zplodiny hoření sliznici dýchacích cest. Kouření vede k závažným onemocněním a nádorům.

11 Infekční nemoci Virové infekční nemoci, které se šíří vzduchem a dostávají se do dýchacích cest: Rýma Kašel Chřipka Angína Zánět hrtanu – laryngitida Zánět průdušek Zápal plic

12 Obrázky jsou dostupné pod licencí Datakabinet na WWW: http://www.datakabinet.cz/cs/Vyukove-materialy-a-data/Clovek-a-priroda/Ilustrace-a-obrazky/Dychani-pohyb- branice.html http://www.datakabinet.cz/cs/Vyukove-materialy-a-data/Clovek-a-priroda/Ilustrace-a-obrazky/Dychaci-soustava-2- cast.html http://www.datakabinet.cz/cs/Vyukove-materialy-a-data/Clovek-a-priroda/Ilustrace-a-obrazky/Prudusnice-a-plice.html


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Mgr. Jaroslava Lázničková Základní škola a Praktická škola, Kutná Hora Datum (období) vytvoření výukového materiálu:Listopad."

Podobné prezentace


Reklamy Google