Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROSO SETÉ (Panicum miliaceum L.). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté2 Hospodářský význam prosa  Má menší hospodářský význam.  U nás se pěstuje omezeně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROSO SETÉ (Panicum miliaceum L.). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté2 Hospodářský význam prosa  Má menší hospodářský význam.  U nás se pěstuje omezeně."— Transkript prezentace:

1 PROSO SETÉ (Panicum miliaceum L.)

2 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté2 Hospodářský význam prosa  Má menší hospodářský význam.  U nás se pěstuje omezeně.  Používá se k výživě po oloupání (jáhly) a ke krmení drůbeže a domácích ptáků. Proso Jáhly

3 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté3 Biologická charakteristika prosa  Proso je teplomilná rostlina.  Je suchomilné a jednoleté.  Dorůstá výšky 1 m.  Má velké ochlupené listy.  Květenství je lata.  Plodem je pluchaté zrno.  HTS 3–10 g.

4 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté4 Biologická charakteristika prosa

5 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté5 Nároky na prostředí prosa  Proso se pěstuje v kuku- řičné a řepařské oblasti.  Půdy vyžaduje středně těžké hlinité, písčitohlinité a hlinité.  Pro dosažení lepšího výnosu vyžaduje zlepšující předplodiny.

6 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté6 Příprava půdy pro proso  Jako u obilnin minimalizace.  Minimální zpracování půdy – můžeme buďto provádět setí do hrubé brázdy pomocí secí kombinace, nebo provést přímé setí do nezpracované půdy pomocí speciálního stroje.

7 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté7 Výživa a hnojení prosa  K hnojení můžeme využít kejdu.  Jinak používáme před setím NPK v dávce 200-300 kg/ha.

8 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté8 Setí prosa  Termín setí je od poloviny dubna.  Šířka řádků 10-15 cm.  Hloubka setí 2-3 cm.  Výsevek 20-25 kg.

9 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté9 Ošetřování porostu prosa  Během vegetace se nehnojí.  Po zasetí se provádí válení.  Jinak provádíme ošetřování proti plevelům.

10 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté10 Sklizeň prosa  Sklizeň je obtížná kvůli nestejnoměrnému zrání obilek v latě.  Sklízíme, když jsou obilky v horní třetině laty úplně zralé.  Zrno je ve žluté zralosti.  Sklízíme přímo nebo dvoufázově.  Termín sklizně je v září.  Výnos zrna je 1,3-2,3 t/ha.

11 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté11 Opakování  Jaké má proso nároky na pěstování?  Popište technologický postup setí prosa.  Jaký je výnos u prosa?  Co je to lata?

12 SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté12 Použité zdroje  Kuchtík, F., Procházka, I., Teksl, M., Valeš, J.: Pěstování rostlin II. - Celostátní učebnice pro střední zemědělské školy. Nakladatelství FEZ, Třebíč, 1995  http://www.mendelu.cz http://www.mendelu.cz  http://www.etext.czu.cz http://www.etext.czu.cz  http://www.biolib.cz http://www.biolib.cz  http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "PROSO SETÉ (Panicum miliaceum L.). SOŠS a SOU KadaňObilniny - Proso seté2 Hospodářský význam prosa  Má menší hospodářský význam.  U nás se pěstuje omezeně."

Podobné prezentace


Reklamy Google