Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tělo prvoků je tvořeno vždy jen jednou buňkou, která vykonává všechny životní funkce. Cílem dnešní hodiny je pozorovat a určit nejrůznější druhy prvoků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tělo prvoků je tvořeno vždy jen jednou buňkou, která vykonává všechny životní funkce. Cílem dnešní hodiny je pozorovat a určit nejrůznější druhy prvoků."— Transkript prezentace:

1

2 Tělo prvoků je tvořeno vždy jen jednou buňkou, která vykonává všechny životní funkce. Cílem dnešní hodiny je pozorovat a určit nejrůznější druhy prvoků ze senného nálevu. Někteří prvoci žijí v prostředí s čistou vodou a malým množstvím hnijících organických látek. Naopak řadě jiných právě velké množství zahnívajících organických látek vyhovuje.

3  Pozorujte, zakreslete a určete 3 různé druhy nálevníků  Všímejte si jejich pohybu (k jeho zpomalení slouží např. vatová vlákna – nesmí jich být moc)

4  Trepka velká je nálevník, který se pohybuje pomocí brv stejně jako ostatní nálevníci. Vzhledem k její snadné dostupnosti, nenáročnému chovu a i relativně velké velikosti (až přes 0,5 cm) je vhodná k modelovému studiu tělesné stavby prvoka a jeho životních projevů (trávení, dráždivosti, vylučování, rozmnožování atp.).

5

6  Trepky se pohybují spirálovitým otáčením kolem podélné osy. Kápneme-li těsně vedle krycího sklíčka kapku želatiny tak, aby se mohla postupně mísit s vodou pod sklíčkem (nebo použijeme-li pár vláken vaty), můžeme při zatažené cloně (s menším množstvím světla) pozorovat synchronizovaný pohyb brv od předního konce k zadnímu.

7  Vitální barvení je barvení, které neusmrtí pozorovaného živočicha. Barvivo proniká do těla trepky a obarvuje jeho organely.  Postup: Do kapky roztoku methylenové modři přidejte malou kapku kultury trepek. Asi po 20-25 minutách přikryjte krycím sklíčkem a pozorujte světle modře obarvenou plazmu a tmavěji obarvené jádro.  Stejným způsobem obarvěte jiný preparát neutrální červení a pozorujte potravní vakuoly. V těsné blízkosti jícnu jsou zbarveny malinově, postupně, jak se od jícnu vzdalují, mění se zbarvení na žlutočervené. (To je dáno změnou pH od kyselého po alkalické ve větší vzdálenosti od jícnu)

8  Postup: Ke kapce kultury trepek na krycím sklíčku přikápněte špetku tuše. Přikryjte a pozorujte. Zrnka tuše v okolí trepky se po chvíli klidu začnou pohybovat. Pohybem brv v okolí buněčných úst jsou strhávána a naplňují potravní vakuoly. Postup

9  Postup: Těsně vedle krycího sklíčka na preparátu s kulturou trepek kápněte roztok jodu a filtračním papírem vsajte pod sklíčko a pozorujte. Trepky při chemickém podráždění vystřelují trichocysty a samy odumírají. Zřetelně je také vidět makronukleus a brvy. Při zvětšení 400 x a dobrém zaostření můžete vidět i probarvená zrnka zásobního glykogenu.

10 A) Je základním typem pohlavního rozmnožování všech skupin prvoků. B) Vyskytuje se například u trepek. C) Vyskytuje se u všech nálevníků a kořenonožců. D) Konjugující jedinci si buněčnými ústy vyměňují haploidní jádra. E) Během konjugace si konjugující jedinci vyměňují pohlavní buňky (gamety). F) Makronukleus (vegetativní jádro) během konjugace zaniká. G) Mikronukleus (generativní jádro) prochází vícenásobným dělením. H) Konjugující jedinci v poslední fázi konjugace splývají v zygotu. Pravdivá jsou tvrzení: 1) A, D, F, H 2) B, D, F, G 3) C, E, G, H 4) B, C, D

11 A) Je základním typem pohlavního rozmnožování všech skupin prvoků. B) Vyskytuje se například u trepek. C) Vyskytuje se u všech nálevníků a kořenonožců. D) Konjugující jedinci si buněčnými ústy vyměňují haploidní jádra. E) Během konjugace si konjugující jedinci vyměňují pohlavní buňky (gamety). F) Makronukleus (vegetativní jádro) během konjugace zaniká. G) Mikronukleus (generativní jádro) prochází vícenásobným dělením. H) Konjugující jedinci v poslední fázi konjugace splývají v zygotu. Pravdivá jsou tvrzení: 1) A, D, F, H 2) B, D, F, G 3) C, E, G, H 4) B, C, D


Stáhnout ppt "Tělo prvoků je tvořeno vždy jen jednou buňkou, která vykonává všechny životní funkce. Cílem dnešní hodiny je pozorovat a určit nejrůznější druhy prvoků."

Podobné prezentace


Reklamy Google