Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

IRACIONÁLNÍ ROVNICE VY_32_INOVACE_32-13. Iracionální rovnice jsou rovnice s neznámou pod odmocninou. Při řešení umocňujeme obě strany rovnice. Dvojčlen.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "IRACIONÁLNÍ ROVNICE VY_32_INOVACE_32-13. Iracionální rovnice jsou rovnice s neznámou pod odmocninou. Při řešení umocňujeme obě strany rovnice. Dvojčlen."— Transkript prezentace:

1 IRACIONÁLNÍ ROVNICE VY_32_INOVACE_32-13

2 Iracionální rovnice jsou rovnice s neznámou pod odmocninou. Při řešení umocňujeme obě strany rovnice. Dvojčlen umocňujeme podle vzorce (a+b) 2. Umocnění obou stran rovnice může za určitých podmínek vytvořit kořeny, které původní rovnici nevyhovují. Řešení je nutno ověřit zkouškou!

3 Příklad 1 Obsahuje-li rovnice jednu odmocninu, osamostatníme ji a rovnici umocníme. Pro výraz pod odmocninou platí: Zkouška:

4 Příklad 2 Pro výraz pod odmocninou platí: Zkouška:

5 Obsahuje-li rovnice dvě odmocniny, vhodně je rozdělíme na obě strany rovnice a umocníme. Příklad 3 Pro výrazy pod odmocninou platí: Upravíme rovnici na tvar

6 Zkouška:

7 Příklad 4 Pro výrazy pod odmocninou platí :

8 Příklad 5 Podmínky řešitelnosti dané rovnice:

9 Zkouška:

10 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "IRACIONÁLNÍ ROVNICE VY_32_INOVACE_32-13. Iracionální rovnice jsou rovnice s neznámou pod odmocninou. Při řešení umocňujeme obě strany rovnice. Dvojčlen."

Podobné prezentace


Reklamy Google