Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dvoukřídlí Pří_085_Rozmanitost přírody_Dvoukřídlí Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dvoukřídlí Pří_085_Rozmanitost přírody_Dvoukřídlí Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 Dvoukřídlí Pří_085_Rozmanitost přírody_Dvoukřídlí Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tématického okruhu „Rozmanitost přírody.“  Materiál je v souladu s osnovami vyučovacího předmětu přírodověda a ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Slušovice. Je určený k vyvozování nového učiva, opakování a procvičování učiva. V prezentaci jsou stručným způsobem uvedeny některé nejznámější druhy dvoukřídlých živočichů.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 4: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., ISBN  Je určen pro předmět přírodověda 4. ročník.

3 1.

4 Na celém světě je známo asi druhů. Mají vyvinutý pouze jeden pár křídel. Druhý mají přeměněný v kyvadélka, která jim pomáhají udržovat rovnováhu za letu. Některé druhy přenáší nebezpečné choroby jako např. malárii.

5 Moucha domácí Velmi rozšířený druh v domácnostech. Považována za škůdce. Může přenášet choroby. 2.

6 Bodalka tse-tse Vyskytuje se v tropické Africe. Přenáší prvoka trypanozomu spavičnou, která způsobuje spavou nemoc. 3.

7 Masařka obecná Velký druh, který se podobá mouše domácí. Larvy klade do rozkládajících se mršin. Nepříjemná moucha přenáší řadu nemocí. 4.

8 Bzučivka obecná Kovově zbarvený druh. Za letu vydává silný bzučivý zvuk. Vyskytuje se v blízkosti lidských obydlí. 5.

9 Velmi malá moucha. Hojně se vyskytuje na kvasícím ovoci, marmeládách a ovocných šťávách. Často se pěstuje v laboratořích na pokusy. 6. Octomilka obecná

10 Velmi nepříjemný hmyz. Samičky sají krev. Samci sají nektar. Larvy žijí ve vodě. 7. Komár písklavý

11 Na rozdíl od komárů nesaje krev, živí se rostlinami. Má výrazná tykadla. V létě vytváří velké roje. 8. Pakomár kouřový

12 Pochází z Asie. Přenáší některé velmi nebezpečné choroby. Byl zavlečen do Evropy. V České republice se zatím nevyskytuje. 9. Komár tygrovaný

13 Přenáší ji komáři rodu Anopheles. Způsobuje ji prvok zimnička. Nemoc se vyskytuje hlavně v tropických oblastech. Ročně na ní zemře několik miliónů lidí

14 12.

15

16

17

18

19

20

21 V O S A S L U N É Č K O S R Š E Ň V L K H V Ě Z D A M R A V E N E C M E R K U R D A T E L M O L S A T U R N R O H Á Č S K L Í P K A N S L U N C E K O M Á R 1.Bodavý hmyz 2.Červený brouk, živí se mšicemi 3. Velký bodavý hmyz 4.Psovitá šelma, žijící v lese 5.„Koule žhavých plynů" 6.Malý a pracovitý živočich, v lese si stavící obydlí 7.Planeta nejblíže k Slunci 8.Pták s červenou „čepičkou“ 9.Motýl, škodící na oblečení 10.Planeta s prstencem 11.Náš největší brouk 12.Velký tropický pavouk 13.Hvězda nejblíže k Zemi 14.Drobný a štíhlý dvoukřídlý hmyz, sající krev Tajenka: Užitečný hmyz, produkuje med.

22 1.Soubor:Dolina Miętusia a2.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 2.Soubor:Musca domestica September jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: Soubor:Musca domestica September jpg 3.Soubor:Glossina morsitans morsitans-pregnant female.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 4.File:Fliege 1.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 5.Soubor:Calliphora vicina.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 6.Soubor:Drosophila melanogaster - side (aka).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 7.File:CulexPipiens.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 8.Soubor:Chironomus plumosus01.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 9.Soubor:Aedes-albopictus.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z:

23 10.File:Anopheles stephensi.jpeg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 11.Soubor:Malaria.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z: 12.Soubor:Malaria map.PNG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, last modified on [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Dvoukřídlí Pří_085_Rozmanitost přírody_Dvoukřídlí Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google