Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Radiometrické a fotometrické veličiny Ročník:4. Datum vytvoření:Únor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Radiometrické a fotometrické veličiny Ročník:4. Datum vytvoření:Únor."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Radiometrické a fotometrické veličiny Ročník:4. Datum vytvoření:Únor 2014 Název:VY_32_INOVACE_07.2.20.FYZ Anotace: Přehled radiometrických a fotometrických veličin. Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk výuky a využívá aktivizujících možností multimediálních prostředků včetně hypertextových odkazů. Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Multimediální výuka svou přehledností a názorností podporuje zájem a aktivitu i u slabších žáků. Metodický pokyn: Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i pro písemné ověření jejich znalostí. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC a dataprojektoru.

2 Radiometrie

3

4 Fotometrie Fotometrie se zabývá studiem a měřením světelné energie pozorovatelné lidským okem. Zkoumá elektromagnetické vlnění o vlnových délkách 390 nm až 770nm. Největší citlivost má lidské oko na vlnové délky 555 nm. Fotometrické veličiny jsou: světelný tok, svítivost, osvětlení a osvit.

5 Světelný tok

6 Svítivost

7 Osvětlení

8 Kontrolní otázky Čím se zabývá fotometrie? Čím se zabývá radiometrie? Jaká je jednotka světelného toku? Jakou jednotku má svítivost?

9 Kontrolní otázky-odpovědi Čím se zabývá fotometrie? Zabývá se studiem a měřením světelné energie pozorovatelné lidským okem. Čím se zabývá radiometrie? Zabývá se měřením energie přenášené optickým zářením. Jaká je jednotka světelného toku? Lumen. Jakou jednotku má svítivost? Kandela.

10 Použité zdroje: SVOBODA, Emanuel a kol. Přehled středoškolské fyziky. 3. vyd. Praha: Prometheus, 1996, ISBN 80-7196-116-7. LEPIL, Oldřich; BEDNAŘÍK, Milan; HÝBLOVÁ, Radmila. Fyzika pro střední školy II. Praha: Prometheus, 2002, ISBN 80-7196-185-X Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jiří Šťastný.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Radiometrické a fotometrické veličiny Ročník:4. Datum vytvoření:Únor."

Podobné prezentace


Reklamy Google