Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bajka a její znaky. Ezop: Želva a zajíc Želva a zajíc se přeli, kdo z nich je rychlejší. Dohodli si čas a místo závodu a dali se do běhu. Zajíc spoléhal.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bajka a její znaky. Ezop: Želva a zajíc Želva a zajíc se přeli, kdo z nich je rychlejší. Dohodli si čas a místo závodu a dali se do běhu. Zajíc spoléhal."— Transkript prezentace:

1 Bajka a její znaky

2 Ezop: Želva a zajíc Želva a zajíc se přeli, kdo z nich je rychlejší. Dohodli si čas a místo závodu a dali se do běhu. Zajíc spoléhal na svou rychlost, na běh moc nemyslil, lehl si vedle cesty a zdříml si. Želva si byla vědoma své pomalosti, bez ustání běžela, předběhla spícího zajíce a dostala cenu za vítězství.

3 Odpovězte na dané otázky: Má daný text děj? Má daný text děj? Jaké postavy zde vystupují? Jaké postavy zde vystupují? Jaké vlastnosti má zajíc? Jaké vlastnosti má zajíc? Jaké vlastnosti má želva? Jaké vlastnosti má želva? Které ze zvířat má kladné vlastnosti a které záporné, jsou dané vlastnosti zvířecí, nebo spíše lidské? Které ze zvířat má kladné vlastnosti a které záporné, jsou dané vlastnosti zvířecí, nebo spíše lidské? Jaká je hlavní myšlenka textu? Jaké poselství má text pro čtenáře? Lze ho vyjádřit příslovím? Jaká je hlavní myšlenka textu? Jaké poselství má text pro čtenáře? Lze ho vyjádřit příslovím?

4 Bajka a její znaky: bajku řadíme k epice- má děj bajku řadíme k epice- má děj vystupují v ní postavy zvířat, která mají vlastnosti lidí vystupují v ní postavy zvířat, která mají vlastnosti lidí nepřímo poukazuje na lidské nedostatky a nešvary (alegorie) nepřímo poukazuje na lidské nedostatky a nešvary (alegorie) v závěru přináší čtenářům ponaučení v závěru přináší čtenářům ponaučení první bajky vytvořil antický bajkař Ezop první bajky vytvořil antický bajkař Ezop jiní autoři: Jean De La Fontaine, J. Lada, J. Žáček, K. Čapek, J. Werich, A.S. Krylov jiní autoři: Jean De La Fontaine, J. Lada, J. Žáček, K. Čapek, J. Werich, A.S. Krylov

5 Symbolika zvířat a vlastností- přiřaď k vlastnostem zvířata: moc, vláda, převaha moc, vláda, převaha vychytralost vychytralost moudrost, rozvaha moudrost, rozvaha strach, zbrklost strach, zbrklost nenasytnost nenasytnost nevinnost, zranitelnost nevinnost, zranitelnost krása, vznešenost krása, vznešenost nešikovnost, lenost nešikovnost, lenost píle, pracovitost píle, pracovitost hloupost hloupost vlk lev medvěd osel mravenec sova zajíc liška labuť beránek

6 Znamení zvěrokruhu- jaký je asi člověk narozený v těchto znameních: Ryba _________________________________ Ryba _________________________________ Býk __________________________________ Býk __________________________________ Beran_________________________________ Beran_________________________________ Rak __________________________________ Rak __________________________________ Štír___________________________________ Štír___________________________________ Lev __________________________________ Lev __________________________________ Jsou dané vlastnosti skutečně platné? Lze brát vážně horoskopy, jsou pravdivé? Proč jim někteří lidé věří?

7 Tvoříme bajky- pokuste se vytvořit bajku k přísloví: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Bez práce nejsou koláče. Bez práce nejsou koláče.


Stáhnout ppt "Bajka a její znaky. Ezop: Želva a zajíc Želva a zajíc se přeli, kdo z nich je rychlejší. Dohodli si čas a místo závodu a dali se do běhu. Zajíc spoléhal."

Podobné prezentace


Reklamy Google