Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

22.1 Charakteristika Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "22.1 Charakteristika Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor:"— Transkript prezentace:

1 22.1 Charakteristika Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor: Mgr. Zuzana Kadlecová I. Vlasy má zrzavé a dva pevně spletené copy. Nos má jak malilinký brambůrek se spoustou pih. Na sobě má modré šaty, na několika místech s kousky červené. Na dlouhých, tenkých nohou nosí dlouhé punčochy, jednu hnědou a druhou černou, a černé boty, které jí jsou velké. II. Miluje nade vše svou opici a koně. Často dělá taškařiny, aniž by kolikrát chtěla. Je upovídaná, veselá, velice živá. Má tak velikou sílu, že uzvedne i svého koně. Dokážeš podle následujících údajů nakreslit přibližný portrét osoby? Uhodneš, o kom se v textu mluví?

2 22.2 Co již víme? Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Popis osoby = charakteristika vnější vnitřní OPAKOVÁNÍ Popis nás seznamuje s tím, jak někdo nebo něco (osoba, zvíře, věc, místnost, …) vypadá. Cílem popisu je vytvořit o popisované skutečnosti správnou celkovou představu. Osnova: I. Úvod – základní charakteristika (o koho jde, jméno, zařazení, věk apod.) II.Stať - celkový vzhled (výška, postava) - hlava (vlasy, obličej, čelo, uši, nos, ústa, brada) - další části těla (ruce, nohy, …) - další výrazné rysy (typické pohyby, gesta, chůze, hlas, způsob mluvy, …) - oblečení III. Závěr - vztah k popisované osobě Cílem vnějšího popisu osoby je vystihnout její typické, charakteristické znaky.

3 22.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Při charakteristice se snažíme užívat co nejvíce rozmanitých podstatných jmen, přídavných jmen, přirovnání a rčení. věrný jako přítulný jako hladový jako zpívá jako mlčí jako pes kočka vlk holubice/slavík ryba Doplníš tato přirovnání? Uhodneš, o jaká rčení se jedná?

4 22.4 Co si řekneme nového? Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Charakteristika vnitřní vystihuje povahu člověka, jeho vlastnosti, schopnosti a zájmy osobu můžeme charakterizovat: přímo - vyjmenováním typických vlastností nepřímo -uvedením konkrétního činu, ze kterého vyplývá povahová vlastnost -podle způsobu mluvy (co a jak říká) -pomocí rčení a přirovnání srovnáním s jinou osobou pyšný jako vleče se jako usměvavá usmívá se jako

5 22.5 Procvičení a příklady Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Z vyprávění barona Prášila: „Nedaleko Měsíce se nalézá Psí hvězda. Žijí na ní tvorové, o kterých se nám nezdá. Spatřil jsem na vlastní oči u měsíčních přátel asi sedm nebo osm jejích obyvatel. Tváře mají zamračené jako velcí buldoci. Oko mají na nose a dlouhý jazyk za noci -pokud na něm není klička – zamhouří je místo víčka. Říkají jim Vařinožci. Lidé toho plemene jedí totiž tak jako my jídlo pouze vařené. Jejich oběd je však krátký: otevřou si bok a vrátky vloží porci, můj ty smutku, celou rovnou do žaludku.“ (podle j. Koláře a J. Hiršala) Pokus se podle vzoru barona Prášila popsat tvory na cizí planetě vzdálené od Země tisíce světelných let. Rozliš následující přídavná jména podle toho, zda patří do charakteristiky vnitřní, nebo vnější. Uveď ke každému jménu jedno synonymum a jedno antonymum. vyzáblý, bojácný, lajdácký, obézní, pánovitý, mrňavý, pyšný, agresivní, smutný, zakřiknutý, užalovaný, zlomyslný, hamižný Charakterizuj známé dvojice porovnáním jejich vzhledu, vlastností, chování, ….

6 22.6 Něco navíc pro šikovné Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Stylisticky uprav popis osoby z obrazu: Sedící král má shrbenou postavu. Na hlavě, která poklesla zdrcujícím poznáním kruté porážky, má honosnou vojenskou přilbu. Pod ní má dlouhé vlasy, které má svázané ve dva pletence, které spadají po jednom na každé z jeho ramen. Přes tmavý kabátec má navlečen dlouhý královský plášť, který má bohaté zdobení. Někteří čeští panovníci jsou v dějinách známi i pod svými přezdívkami. Víš, komu a proč se tak říkalo? český Achilles, král železný a zlatý, otec vlasti, šelma ryšavá, král holec, husitský král, král bene, zimní král Dokážeš vymyslet vhodné přezdívky pro své spolužáky? Kterým známým postavám mohou patřit následující stručné charakteristiky? Vysoký, štíhlý, šlachovitý Angličan energického vzhledu i chování. Dopisy s žádostí o pomoc mu posílejte na adresu Londýn, Baker street 221. Jestliže se mu Váš případ bude zdát dostatečně zajímavý a pokud nebude zrovna zaneprázdněn pronásledováním svého úhlavního protivníka, profesora Mortimeryho, milerád Vám pomůže. Jeho deduktivní mozek ho nikdy nezklame. Malá, hnědá, tváři divé pod plachetkou osoba; o berličce, hnáty křivé, hlas - vichřice podoba! Dokážeš vymyslet podobné charakteristiky?

7 22.7 CLIL Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Czech language and literature DESCRIBE THIS FAMILY TREE. What may be their characteristics, interests?

8 22.8 Test znalostí Správné odpovědi : 1.c 2.c 3.a 4.d Test na známku Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura

9 22.9 Použité zdroje, citace Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Bičíková, V., Topil, Z., Šafránek, F., Český jazyk 6 (učebnice, pracovní sešit), Tobiáš, Havlíčkův Brod, 2005 Bičíková, V., Topil, Z., Šafránek, F., Český jazyk 7 (učebnice, pracovní sešit), Tobiáš, Havlíčkův Brod, 2005 http://www.zs.tatenice.cz/predmety/index.phphttp://www.zs.tatenice.cz/predmety/index.php Český jazyk – 7. ročník - Charakteristika (slide 1) http://knihy.abz.cz/imgs/products/img_177485_main.jpghttp://knihy.abz.cz/imgs/products/img_177485_main.jpg (slide 1) http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Setk%C3%A1n%C3%AD_Ji%C5%99%C3%ADho_z_Pod%C4%9Bbrad_s_Maty%C3%A1% C5%A1em_Korv%C3%ADnem.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Setk%C3%A1n%C3%AD_Ji%C5%99%C3%ADho_z_Pod%C4%9Bbrad_s_Maty%C3%A1% C5%A1em_Korv%C3%ADnem.jpg (slide 5) http://www.egmont.cz/sk/knihy/kraska-a-zvire-3/http://www.egmont.cz/sk/knihy/kraska-a-zvire-3/ (slide 5) http://www.babywelt.cz/cs/text/kapsare-do-auta/http://www.babywelt.cz/cs/text/kapsare-do-auta/ (slide 5) http://www.ceskatelevize.cz/porady/0-vecernicek/5628-galerie-vecernicku/?detail=mach-a-sebestovahttp://www.ceskatelevize.cz/porady/0-vecernicek/5628-galerie-vecernicku/?detail=mach-a-sebestova (slide 5) http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-jaromir-erben/polednice-kytice.html#ixzz1sTYYqVRFhttp://www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-jaromir-erben/polednice-kytice.html#ixzz1sTYYqVRF (slide 6) obrázky z databáze klipart

10 Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura 22.10 Anotace AutorMgr. Zuzana Kadlecová Období01 – 06/2012 Ročník6., 7., 9. ročník Klíčová slovaCharakteristika, synonyma, antonyma, přirovnání, rčení. AnotacePrezentace představující charakteristiku, tj. vnější a vnitřní popis osoby, a slovní zásobu s ní související.


Stáhnout ppt "22.1 Charakteristika Elektronická učebnice - II. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google