Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROVNOKŘÍDLÍ.  Počet druhů na světě (v ČR): 20 000 (80)  Délka těla: 5 až 150 mm (do 70mm v ČR)  Rozpětí křídel: až 220 mm  Stanoviště: louky, stráně,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROVNOKŘÍDLÍ.  Počet druhů na světě (v ČR): 20 000 (80)  Délka těla: 5 až 150 mm (do 70mm v ČR)  Rozpětí křídel: až 220 mm  Stanoviště: louky, stráně,"— Transkript prezentace:

1 ROVNOKŘÍDLÍ

2  Počet druhů na světě (v ČR): 20 000 (80)  Délka těla: 5 až 150 mm (do 70mm v ČR)  Rozpětí křídel: až 220 mm  Stanoviště: louky, stráně, lesy, paseky…  Potrava: Kobylky (jako podřád) jsou všežravé, některé druhy dravé, saranče býložravé  Rozšíření (výskyt): celosvětový, nejvíce v subtropech a tropech

3 Teplomilní živočichové, u od léta do raného podzimu. Typické je "cvrkání" (tzv. stridulace). Pro vzájemný poslech mají rovnokřídlí sluchové ústrojí v kolenním kloubu zadních nohou. Některé druhy sarančí umějí vytvářet dvě formy - usedlou a stěhovavou, které mohou přecházet jedna ve druhou. Stěhovavá forma se shlukuje do hejn, která se pohybují krajinou a likvidují vegetaci.

4 Cvrkání" (tzv. stridulace). vydávají rovnokřídlí třením částí křídel, která jsou pro tento účel uzpůsobena. Nejvýraznější je u krtonožek, které si v půdě staví akusticky dokonalé chodby, které fungují jako zesilovače. Jednotlivé druhy se liší jak melodií, tak denní dobou "zpěvu". U většiny druhů cvrkají jen samci. Zvuky jsou vydávány na široké škále kmitočtů včetně takových, které lidský sluch nevnímá.

5  Samci cvrkáním lákají samice, které je podle zvuku vyhledávají.  Samci po té předávají spermatofor.  Samice kobylek pak kladou (po jednom) vajíčka pomocí kladélka do půdy nebo do rostlin.  Samice sarančí kladou vajíčka tak, že zatlačí zadeček do půdy, čímž vznikne komůrka, kam kladou až několik desítek vajíček, poté komůrku zasypou.  V mírném klimatickém pásu jsou zpravidla vajíčka stadiem, které přezimuje.  Jinak je tomu u čeledi maršovití (podřád saranče) a u cvrčků a krtonožek, u nichž přezimují larvy nebo dospělci.

6  Vývoj je proměna nedokonalá.  Larvy se od dospělců liší nevyvinutými křídly, chybějícími pohlavními orgány a jinými proporcemi těla (velkou hlavou) případně kratšími tykadly.  Larvy procházejí pěti až šesti stadii (samci o jedno méně než samice). V našich podmínkách trvá vývoj dva až čtyři měsíce.  U cvrčků se larvy v prvních stadiích drží pohromadě. Procházejí deseti až dvanácti stadii. Vývoj trvá přes zimu, dospělci se objevují v květnu.

7  Kobylkazelená,hnědá...  Cvrček polní, domácí…  Krtonožka obecná  Saranče stěhovavé  Marše obecná

8  V Asii jsou rovnokřídlí častým pokrmem.  Krtonožky umějí plavat. Často jsou mylně považovány za škůdce, zatímco např. ve Velké Británii jsou chráněné.  V roce 2012 byl popsán druh pravěké kobylky Archaboilus musicus, pocházející ze střední jury Číny. Po 165 milionech let dokázali vědci rozluštit zvuk, který samečci této dávné kobylky vydávali.

9 DÍK ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "ROVNOKŘÍDLÍ.  Počet druhů na světě (v ČR): 20 000 (80)  Délka těla: 5 až 150 mm (do 70mm v ČR)  Rozpětí křídel: až 220 mm  Stanoviště: louky, stráně,"

Podobné prezentace


Reklamy Google