Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Volné rovnoběžné promítání Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Volné rovnoběžné promítání Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem."— Transkript prezentace:

1 Volné rovnoběžné promítání Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „Výuka na gymnáziu podporovaná ICT“. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Autor: Mgr. Kateřina Šigutová Zpracováno: 30.9.2013

2 Volné rovnoběžné promítání -jednoduchá metoda, jak 3D těleso nakreslit do jedné roviny tzv. průmětny zdroj obrázků: http://maths.cz/clanky/uvod-do-stereometrie.html

3

4 zdroj obrázků: http://www.monge.wz.cz/index_soubory/pisemnapracetxt_obsah.htm směr promítání průmětna vzor obraz „Z každého bodu vzoru vybíhá paprsek stejným směrem“ !!

5 s

6 A B A´B´ Obrazem je..............., velikost úsečky AB......................... jako velikost A´B´ přímka je stejná

7 A B B´ = A´ Obrazem je..............., velikost úsečky AB......................... jako velikost A´B´ přímka není stejná

8 A B A´=B´ Obrazem je..............., velikost úsečky AB......................... jako velikost A´B´ bod není stejná

9 A B B´ = C´ Obrazem rovnoběžek........................, velikost shodných úseček.............................. jsou rovnoběžky je shodná C D D´ = A´

10 Pravidla: -Obrazem přímky (úsečky) je přímka (úsečka) nebo bod – kolmý směr k průmětně. -VRP zachovává shodnost a rovnoběžnost, obecně nezachovává velikosti. - Útvar, který leží v průmětně nebo v rovině s průmětnou rovnoběžné (průčelná rovina) se promítá do útvaru, který je s ním shodný ( stejný tvar i velikost).

11

12 POMYKALOVÁ, Eva. Matematika pro gymnázia: stereometrie. 2. vyd. Praha: Prometheus, c1995, 223 s. Učebnice pro střední školy (Prometheus). ISBN 80-719-6079-9.


Stáhnout ppt "Volné rovnoběžné promítání Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem."

Podobné prezentace


Reklamy Google