Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Martin VRZALA. * 1. Kartografické zobrazovací způsoby * 2. Azimutální zobrazení * 3. Válcové zobrazení * 4. Kuželové zobrazení * 5. Zobrazení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Martin VRZALA. * 1. Kartografické zobrazovací způsoby * 2. Azimutální zobrazení * 3. Válcové zobrazení * 4. Kuželové zobrazení * 5. Zobrazení."— Transkript prezentace:

1 Martin VRZALA

2 * 1. Kartografické zobrazovací způsoby * 2. Azimutální zobrazení * 3. Válcové zobrazení * 4. Kuželové zobrazení * 5. Zobrazení

3 * jsou to způsoby, kterými zobrazujeme zemský povrch do roviny * při zobrazování zemského povrchu do roviny se nejvíce používají zobrazení na rozvinutelné plochy * rovná plocha * plocha pláště válce * plocha pláště kužele K čemu se kart. zobrazovací způsoby používají ? Pokus se vyjmenovat některé rozvinutelné plochy.

4 * zobrazovací plochou je rovina, která se Země dotýká v jednom bodě * např. * v póle – poloha normální * na rovníku – poloha příčná * v libovolném bodě – poloha obecná Podle obrázku v atlase vysvětli toto zobrazení ?

5 * obraz poledníků se projeví jako svazek paprsků vycházejících z bodu dotyku * obraz rovnoběžek se projeví jako soustředné kružnice * nejmenší zkreslení je v bodě dotyku * největší zkreslení je v oblasti nejvzdálenější od bodu dotyku Podle obrázku v atlase vysvětli, jak bude vypadat obraz poledníků a rovnoběžek. Kde bude největší a kde nejmenší zkreslení ?

6 * zobrazení na plášť válce * obraz poledníků a rovnoběžek tvoří pravoúhlou geografickou síť Podle obrázku v atlase vysvětli toto zobrazení ? Podle obrázku v atlase vysvětli, jak bude vypadat obraz poledníků a rovnoběžek.

7 * nejmenší zkreslení je na rovníku (v bodě dotyku) * nejvíce jsou zkresleny póly Kde bude největší a kde nejmenší zkreslení ?

8 * zobrazujeme na plášť kužele * obraz poledníků se zobrazí jako část svazku paprsků vycházejících z bodu dotyku * obraz rovnoběžek jako část soustředných kružnic Podle obrázku v atlase vysvětli toto zobrazení ? Podle obrázku v atlase vysvětli, jak bude vypadat obraz poledníků a rovnoběžek.

9 * toto zobrazení se nejčastěji používá pro 50°s. z. š. * nebo pro jinou dotykovou rovnoběžku

10 * plochojevné – zachovány plochy, zkresleny délky a úhly * úhlojevné – zachovány úhly, zkresleny jsou délky a plochy * délkojevné – zachovány délky, zkresleny plochy a úhly

11 * SMOLOVÁ, Irena a Miroslav VYSOUDIL. Zeměpis na dlani. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2003, 124 s. Na dlani. ISBN 80- 858-3988-1. * Školní atlas světa. 3. vyd. Redaktor Jan Ptáček. Praha: Kartografie Praha, 2011, 1 atlas (176 s.). ISBN 978-807-3930- 745.


Stáhnout ppt "Martin VRZALA. * 1. Kartografické zobrazovací způsoby * 2. Azimutální zobrazení * 3. Válcové zobrazení * 4. Kuželové zobrazení * 5. Zobrazení."

Podobné prezentace


Reklamy Google