Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Semestrální práce z předmětu Ekologie na téma:Hurikány Jméno:Vladimír Tyrpekl Aprobace:AMVT.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Semestrální práce z předmětu Ekologie na téma:Hurikány Jméno:Vladimír Tyrpekl Aprobace:AMVT."— Transkript prezentace:

1 Semestrální práce z předmětu Ekologie na téma:Hurikány Jméno:Vladimír Tyrpekl Aprobace:AMVT

2 1.Co je to vlastně hurikán 1.Co je to vlastně hurikán1.Co je to vlastně hurikán1.Co je to vlastně hurikán 2.Jak vzniká a jak se hurikán pohybuje 2.Jak vzniká a jak se hurikán pohybuje2.Jak vzniká a jak se hurikán pohybuje2.Jak vzniká a jak se hurikán pohybuje 3.Jak vypadá 3.Jak vypadá3.Jak vypadá3.Jak vypadá 4.Vliv hurikánu 4.Vliv hurikánu4.Vliv hurikánu4.Vliv hurikánu 5.Měření rychlosti a rozdělení do skupin 5.Měření rychlosti a rozdělení do skupin5.Měření rychlosti a rozdělení do skupin5.Měření rychlosti a rozdělení do skupin 6.Globální oteplování a jeho možné vlivy na sílu hurikánů 6.Globální oteplování a jeho možné vlivy na sílu hurikánů6.Globální oteplování a jeho možné vlivy na sílu hurikánů6.Globální oteplování a jeho možné vlivy na sílu hurikánů

3 1.Co je to vlastně hurikán? 1.Co je to vlastně hurikán? Hurikány, tajfuny a cyklóny jsou vlastně jedno a totéž. Jedná se o regionální názvy stejného jevu- silné tropické bouře. Hurikány, tajfuny a cyklóny jsou vlastně jedno a totéž. Jedná se o regionální názvy stejného jevu- silné tropické bouře. Hurikány jsou vířivé tropické bouře které mohou dosahovat až 250km/h za jediný den dokáží nasbírat průměrně 2 miliardy tun vodní páry čímž způsobují obří vlny a mohutné záplavy. Hurikány jsou vířivé tropické bouře které mohou dosahovat až 250km/h za jediný den dokáží nasbírat průměrně 2 miliardy tun vodní páry čímž způsobují obří vlny a mohutné záplavy. Hurikány dostaly své jméno po západoindickém bohu Hurakonovi. Hurikány dostaly své jméno po západoindickém bohu Hurakonovi.

4 V dnešní době se pojmenovávají hurikány jmény, jde o to aby se televizním hlasatelům i veřejnosti lépe hovořilo o určitých hurikánech. V dnešní době se pojmenovávají hurikány jmény, jde o to aby se televizním hlasatelům i veřejnosti lépe hovořilo o určitých hurikánech.

5 2.Jak vzniká a jak se hurikán pohybuje 2.Jak vzniká a jak se hurikán pohybuje Hurikány vznikají tehdy, kdyže nad teplými vodami oceánu zformují stoupající vzdušné proudy, díky nimž se vytvoří oblast velmi nízkého tlaku. Z ní vznikne uprostřed teplého stoupajícího vzduchu vír. Jak vzduch spirálovitě stoupá vzhůru, ochlazuje se. Vodní pára, kterou s sebou nese, rychle kondenzuje a vytváří se z ní husté bouřkové mraky, ze kterých následně spadne prudký liják. Z vysrážené vodní pára se navíc uvolňuje ohromné množství latentního tepla, které se stává základním zdrojem pro další postup bouře. Hurikány vznikají tehdy, kdyže nad teplými vodami oceánu zformují stoupající vzdušné proudy, díky nimž se vytvoří oblast velmi nízkého tlaku. Z ní vznikne uprostřed teplého stoupajícího vzduchu vír. Jak vzduch spirálovitě stoupá vzhůru, ochlazuje se. Vodní pára, kterou s sebou nese, rychle kondenzuje a vytváří se z ní husté bouřkové mraky, ze kterých následně spadne prudký liják. Z vysrážené vodní pára se navíc uvolňuje ohromné množství latentního tepla, které se stává základním zdrojem pro další postup bouře.

6 Nejčastěji se vyskytuje v období léta a podzimu, kdy jsou pro jejich vznik nejvýhodnější klimatické podmínky (teplá voda oceánů, výrazné proudění vzduchu a příznivé tropické atmosférické podmínky). Oproti dávné minulosti se intenzita výskytu hurikánů snížila. Nejvíce tajfunů bylo v roce 1964(26) a 1995(19).

7 3. Jak vypadá Ve středu bouře- tzv. oku - je relativní klid. Mraky jsou tu řídké a vítr vane rychlostí okolo 24Km/H. Nejsilnější větry se ale točí právě okolo oka. Tam mohou dosahovat rychlosti až 250km/h/. Oko hurikánu je vlastně pouze tišina uprostřed bouře, období klidu, po kterém mnohdy následuje ještě zuřivější běsnění živlu než v jeho první fázi. Samotné oko může měřit napříč okolo 20-40Km, ale s postupným přílivem spirálovitě rotujících větrů je stále menší a kulatější. Nejničivější větry tak mohou vanout ve vzdálenosti do 100Km od středu oka. Hradba okolo oka dosahuje výšky 13 až 16 Km nad hladinou oceánu. Ve středu bouře- tzv. oku - je relativní klid. Mraky jsou tu řídké a vítr vane rychlostí okolo 24Km/H. Nejsilnější větry se ale točí právě okolo oka. Tam mohou dosahovat rychlosti až 250km/h/. Oko hurikánu je vlastně pouze tišina uprostřed bouře, období klidu, po kterém mnohdy následuje ještě zuřivější běsnění živlu než v jeho první fázi. Samotné oko může měřit napříč okolo 20-40Km, ale s postupným přílivem spirálovitě rotujících větrů je stále menší a kulatější. Nejničivější větry tak mohou vanout ve vzdálenosti do 100Km od středu oka. Hradba okolo oka dosahuje výšky 13 až 16 Km nad hladinou oceánu.

8

9

10 Hurikán Frances vlevo a utvářející se hurikán Ivan vpravo dole.

11 4.Vliv hurikánu Nejničivějším projevem hurikánu je vzdouvání mořské hladiny, které ho doprovází.Díky kombinaci nízkého tlaku vzduchu a spirálovité rotace větrů jsou z noře doslova vysávána ohromná množství vody. Z té mohou případně vzniknout mohutné vlny dosahující výšky až 8m. Když pak hurikán dorazí k pobřeží a narazí na pevninu, projeví se v podobě vysoké vodní stěny, která může zaplavit rozsáhlá území.Vzedmutí moře mívá za následek 90% obětí, které si hurikán vyžádá.

12 Hurikán Andrew udeřil plnou silou v neděli 24. srpna 1992 chvíli po páté hodině ráno na Floridu. Stal se druhým hurikánem páté, tedy nejvyšší třídy. O čtyři hodiny později, když Floridu opouštěl, zanechal za sebou 43 obětí a škodu okolo 25 miliard dolarů. Je tedy právem označován za nejdražší katastrofu v dějinách USA

13

14

15 5.Měření rychlosti větru Síla hurikánu se dá měřit na dvou stupních. Dvanáctistupňová Beaurfortova stupnice slouží k měření síly větru do rychlosti 118Km/h, přičemž nejsilnější je stupeň 12. Dnes se ale mnohem častěji používá Saffir-Simpsonova stupnice umožňující měření rychlosti i mnohem silnějších hurikánů. Podle této stupnice se síla větru měří pěti stupni. Stupeň1 odpovídá,,mírným“ větrům o rychlosti okolo 120km/h, zatímco vítr na stupni číslo 5 může dosahovat rychlosti až 250km/h

16 Kategorie hurikánu

17 5.Globální oteplování a jeho možné vlivy na sílu hurikánů Podle nových studií vědců z Geofyzikální laboratoře dynamiky plynů v NOAA vzroste v nejsilnějších hurikánech rychlost větru asi o 5 - 12 %, pokud se teplota mořské vody u povrchu zvýší o něco málo přes 2 °C. Dnešní hurikány mohou být vystřídány ještě silnějšími, vlivem toho, jak bude v příštím století docházet k oteplování klimatu díky vzrůstu obsahu skleníkových plynů v atmosféře.

18 Vědci použili údaje o hurikánech vyskytujících se v současném klimatu a hurikánů modelovaných v předpokládaném vlivu globálního oteplování k vytvoření programu, který předpovídá chování hurikánů. Tento program již byl běžně používán k předpovědím pohybu silných hurikánů v poslední sezóně. Tento program vytvořený ve výše zmíněné laboratoři, je vedoucím projektem využívající výzkumů klimatu k předpovědi možných efektů globálního oteplování na budoucí klima.


Stáhnout ppt "Semestrální práce z předmětu Ekologie na téma:Hurikány Jméno:Vladimír Tyrpekl Aprobace:AMVT."

Podobné prezentace


Reklamy Google