Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola a mateřská škola Bzenec Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2769 Číslo a název šablony klíčové aktivity: I/2: čtenářská a informační gramotnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola a mateřská škola Bzenec Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2769 Číslo a název šablony klíčové aktivity: I/2: čtenářská a informační gramotnost."— Transkript prezentace:

1 Základní škola a mateřská škola Bzenec Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Číslo a název šablony klíčové aktivity: I/2: čtenářská a informační gramotnost - inovace Vypracoval/a: Mgr. Jana Presová Ověřil/a: Mgr. Jana Presová

2 Název výukového materiálu: Zákon lomu - 9. ročník Vzdělávací obor: fyzika Tematický okruh: světelné jevy Téma: I.Lom světla Stručná anotace: Prezentace shrnující nejdůležitější informace o lomu světla na rozhraní dvou prostředí a indexu světla, který s lomem světla souvisí.

3 Ponoříme-li do vody nějaký předmět a pozorujeme-li ho v šikmém směru ze vzduchu, zdá se nám, jakoby byl výš než ve skutečnosti je. Obdobně se nám bude zdát tyčka ponořená do vody zlomená. Proč? Dopadá-li světlo na rozhraní dvou optických prostředí, nastává lom světla Lom světla

4

5 Zákon lomu: Dopadá-li světlo na rozhraní dvou optických prostředí, nastává lom světla. Když světlo postupuje z opticky řidšího prostředí do hustšího, nastává lom ke kolmici (např. ze vzduchu do vody). Když světlo postupuje z opticky hustšího prostředí do řidšího, nastává lom od kolmice (např. ze skla do vzduchu).

6 lom ke kolmici   voda … n 2 vzduch … n 1 z řidšího prostředí (n 1 ) do hustšího prostředí (n 2 )  >  … n 1 < n 2

7 lom od kolmice   voda … n 1 vzduch … n 2 z hustšího prostředí (n 1 ) do řidšího prostředí (n 2 )  n 2

8 index lomu n … index lomu … souvisí s hustotou prostředí a vyjadřuje, kolikrát je v daném prostředí světlo pomalejší vzhledem k vakuu n 1 … index 1. prostředí n 2 … index 2. prostředí

9 Pokud světlo dopadá pod větším úhlem než je pro dané prostředí mezní úhel, nedojde k lomu, ale k takzvanému totálnímu odrazu, světlo se bude pouze odrážet.

10 Zdroje informací (obrázky a texty): Učebnice fyziky pro základní školy –R. Kolářová, J. Bohuněk, I. Štoll, M. Svoboda, M. Wolf, nakladatelství Prometheus 2001 –K. Rauner, V. Havel, M. Randa, nakladatelství Fraus 2007 –J. Maršák, nakladatelství Kvarta Praha 1993 Pracovní sešit k učebnici fyziky –K. Rauner, V. Havel, M. Randa, nakladatelství Fraus 2007 Přehled učiva fyziky –S. Pople a P.Whitehead, nakladatelství Svojtka&Co Fyzika - přehled učiva základní školy –J. Vachek, nakladatelství SPN 1978 Fyzika I. a II. –Z. Horák a F. Krupka, nakladatelství SNTL/ALFA, 1976 Věda – hranice poznání –C. A. Ronan, nakladatelství Knižní klub 1997 Chemie. Fyzika, astronomie –Překlad J. Braun, P. Anderle, I. Haverlík, nakladatelství Albatros 1978

11 Internetové zdroje: encyklopedie – wikipediewikipedie


Stáhnout ppt "Základní škola a mateřská škola Bzenec Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2769 Číslo a název šablony klíčové aktivity: I/2: čtenářská a informační gramotnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google