Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Zel.2.15 Košťálová zelenina Vytvořeno:15. 11. 2013 Ověřeno: 16. 12. 2013Třída:MZ2 Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Zel.2.15 Košťálová zelenina Vytvořeno:15. 11. 2013 Ověřeno: 16. 12. 2013Třída:MZ2

2 Polní pěstování zeleniny Vzdělávací oblast : Odborné vzdělávání Předmět: Polní pěstování zeleniny Ročník: 2 Autor: Tůmová Jana Časový rozsah: 1 vyučovací hodina Pomůcky: Dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova: Zelenina, košťáloviny, zelí Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu zelinářství. Vzdělávací oblast : Odborné vzdělávání Předmět: Polní pěstování zeleniny Ročník: 2 Autor: Tůmová Jana Časový rozsah: 1 vyučovací hodina Pomůcky: Dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova: Zelenina, košťáloviny, zelí Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu zelinářství.

3 Košťálová zelenina  Řadíme do čeledi Brassicaceae (brukvovitých).  Původní planý druh Brassica oleracea (brukev zelná).  Většina košťálovin jsou rostliny dvouleté, výjimkou jsou květák a brokolice, které jsou jednoleté.  V prvním roce vytvářejí konzumní část.  Semena jsou kulovitá až vejčitě kulovitá, od sebe těžko rozeznatelná.  Vyžaduje půdy dobře vyhnojené, řadíme ji do I. trati.

4 Zelí hlávkové Brassica oleracea convar. capitata  V 1. roce pěstování vytváří na košťálu shluk pevně zavinutých listů – hlávku.  Uvnitř hlávky – listy bělavé, vnější silně ojíněné, zelené.  Rostlina má silnou kořenovou soustavu, zakořeňuje poměrně hluboko.  Kvete a přináší semeno ve 2. roce.

5  Zelí je nejrozšířenější košťálovou zeleninou.  Tvar hlávky – plochý, kulovitý, oválný až kónický.  Květní lodyhy dorůstají výšky až 1m i více. Jedna rostlina má až 2 000 žlutých květů sestavených v hroznech.  Plodem je šešule, dlouhá až 100mm. Po dozrání se od spodu poltí a v každé půlce je jedna řada hladkých hnědých semen.  Košťál má co nejméně zasahovat do hlávky. Charakteristika

6  Nejvhodnější půdy pro pěstování – středně těžké, bohaté na živiny, na podzim vyhnojené chlévskou mrvou, kterou zaoráváme na podzim.  Podle potřeby přihnojujeme průmyslovými hnojivy (dusíkaté).  Předplodiny – obilniny, jeteloviny, nevhodné jsou všechny rostliny brukvovité. Nároky na prostředí.

7  Množení pouze semenem z přímého výsevu nebo z předpěstované sadby.  Vyséváme mořené osivo.  Doba výsevu se řídí délkou vegetačního období pěstované odrůdy, v našich podmínkách 4-6 měsíců (od konce ledna do konce dubna).  Rané odrůdy vyséváme do pařeniště, polopozdní a pozdní odrůdy vyséváme přímo na pozemek přesnými secími stroji. Předpěstování sadby, přímý výsev

8 Opakování Košťálová zelenina patří k rodu Brukve zelné Brassica oleracea. S výjimkou květáku a brokolice, rostliny dvouleté. Košťáloviny řadíme do I. trati. Zelí hlávkové – Brassica oleracea convor. Capitata. Tvar hlávky plochý, kulovitý, oválný až kónický. Květní lodyhy více jak 1m, květy v hroznech. Semeno hladké, hnědé. Množíme semenem. Pěstování z předpěstované sadby nebo z přímých výsevů.

9 Použité zdroje MELICHAR, Miroslav. JOSEF POKORNÝ. Zelinářství. Praha: Statní zemědělské nakladatelství, 1990. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání ve všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (foto, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google