Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_TMM21660BOU Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_TMM21660BOU Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_TMM21660BOU Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření: 9.11. 2012 Autor: Mgr. Barbora Boudová Určeno pro předmět: Teorie masáží Tematická oblast: Úvod do problematiky masáží Obor vzdělání: Masér sportovní a rekondiční ( 69-41-L/02) 2. ročník Název výukového materiálu: Roztoky na lihové bázi Popis využití: výukový materiál s využitím dataprojektoru a notebooku k prohlubování a upevňování učiva Čas: 30 minut

2 Masážní prostředky na lihové bázi Tyto typy přípravků se používají především na rychlou pohotovostní masáž. Jejich největší předností je skutečnost, že v sobě ukrývají vysokou koncentraci výtažků z bylin. Tím se také několikanásobně zvyšuje jejich účinnost. Jejich nevýhodou je špatný skluz a rychlé odpařování lihu. Používají se především pro lokální krátkodobou masáž poraněných míst, na pohotovostní masáž a na závěrečné tření po masáži. Typickým příkladem lihových přípravků je ALPA a SPORTOVKA. Rozeznáváme tři druhy-základní, chladivé a prohřívající. Tyto typy přípravků se používají především na rychlou pohotovostní masáž. Jejich největší předností je skutečnost, že v sobě ukrývají vysokou koncentraci výtažků z bylin. Tím se také několikanásobně zvyšuje jejich účinnost. Jejich nevýhodou je špatný skluz a rychlé odpařování lihu. Používají se především pro lokální krátkodobou masáž poraněných míst, na pohotovostní masáž a na závěrečné tření po masáži. Typickým příkladem lihových přípravků je ALPA a SPORTOVKA. Rozeznáváme tři druhy-základní, chladivé a prohřívající.

3 Úkol: S pomocí internetu zjistěte účinné působení Alpy francovky kostivalu a napište indikace k jejímu použití

4 Řešení úkolu Extrakt z kostivalového kořene obsahuje především slizové látky, silice a alkaloidy. Používá se ke zmírňení bolesti a napomáhá k regeneraci tkání. Extrakt z kostivalového kořene obsahuje především slizové látky, silice a alkaloidy. Používá se ke zmírňení bolesti a napomáhá k regeneraci tkání. Indikace: při zánětech žil, svalů i chronických onemocněních kloubů, napomáhá při hojení zlomenin a dlouhodobých poraněních. Je vhodná také pro obklady podlitin. Indikace: při zánětech žil, svalů i chronických onemocněních kloubů, napomáhá při hojení zlomenin a dlouhodobých poraněních. Je vhodná také pro obklady podlitin.

5 Úkol: Pomocí internetu zjistěte varianty francovky Alpa

6 Řešení úkolu ALPA francovka ORIGINÁL - lihový bylinný roztok s přírodním mentolem ALPA francovka LESANA - lihový roztok přírodního mentolu a extraktu z borovicového jehličí ALPA francovka KAŠTAN - lihový bylinný roztok s kaštanovým extraktem ALPA francovka KOSTIVAL - lihový bylinný roztok s extraktem z kostivalového kořene ALPA francovka ARNIKA - lihový bylinný roztok z extraktu z arniky ALPA francovka HŘEBÍČEK - lihový bylinný roztok s extraktem z hřebíčku

7 Zajímavosti o francovce Alpa Za války se potravinové lístky vztahovaly také na francovku ALPA Pro vlastní propagaci zakoupila společnost ALPA práva ke kreslené americké komiksové postavičce kocoura Felixe Autorem grafického zpracování etikety v r. 1930 (modro modré provedení) a také známého loga byl akademický malíř arch. Leo Heilbrunn, který pracoval mimo jiné i pro firmu Baťa ALPA bývá tradiční součást výbavy české hokejové reprezentace. Nejen pro své účinky, ale také jako součást směnného obchodu – především se Švédy a Finy V rámci akce Pochod Praha – Prčice již od roku 2000 bezplatně ošetřuje Alpou účastníky pochodu místní rodák ve své "Nožní klinice u Karlíka"

8 Úkol: S pomocí internetu a odborné literatury najděte lidové použití alpy Francovky

9 Možné řešení úkolu Proti žaludeční nevolnosti - francovku na kostce cukru nabízela nejedna babička Čistí chromové baterie, zrcadlo, inkoustové skvrny, fixy Čistí prostředek žaluzií nebo počítače ½ šálku francovky a 1 l. vody - umýt okna na autě, vyleštit novinami - nezamrznou Límec na košili před nošením potřít Alpou - nešpiní se Kápnout na klíště Nanést trochu do boty, když tlačí Smíchaná s jedlým olejem jako zábal proti vši dětské

10 Odkazy Obrázek ke snímku č.3 Obrázek ke snímku č.3 http://cs.wikipedia.org/wiki/Alpa Staženo z internetu dne 6. 9. 2012,12, 40 hod Staženo z internetu dne 6. 9. 2012,12, 40 hod Obrázek ke snímku č.5 Obrázek ke snímku č.5 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Franzbranntwein.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Franzbranntwein.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Franzbranntwein.JPG Staženo z internetu dne 6. 9. 2012,12, 50 hod Staženo z internetu dne 6. 9. 2012,12, 50 hod Obrázek ke snímku č. 8 Obrázek ke snímku č. 8 http://www.google.cz/imgres?um=1&hl=cs&client=firefox- a&sa=N&rls=org.mozilla:cs:official&biw=1280&bih=893&tbm=isch&t bnid=b_D_stRD6kyvTM:&imgrefurl=http://www.ge http://www.google.cz/imgres?um=1&hl=cs&client=firefox- a&sa=N&rls=org.mozilla:cs:official&biw=1280&bih=893&tbm=isch&t bnid=b_D_stRD6kyvTM:&imgrefurl=http://www.ge Staženo z internetu dne 6. 9. 2012,12, 55 hod Staženo z internetu dne 6. 9. 2012,12, 55 hod


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_TMM21660BOU Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj."

Podobné prezentace


Reklamy Google