Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK. Procvičování-rozlište hlavní a vedlejší věty v souvětí, zapište graf  Petr přišel pozdě,protože mu ujel vlak.  Když bude.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK. Procvičování-rozlište hlavní a vedlejší věty v souvětí, zapište graf  Petr přišel pozdě,protože mu ujel vlak.  Když bude."— Transkript prezentace:

1 DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK

2 Procvičování-rozlište hlavní a vedlejší věty v souvětí, zapište graf  Petr přišel pozdě,protože mu ujel vlak.  Když bude pršet, zůstaneme doma.  Sparta hodně trénovala,ale zápas prohrála.  Jirka řekl,že viděl psa,kterého hledáme.  Ležela na pláži a četla knihu o Egyptu.  Maminka nevěděla, kam jsem dnes odešel.

3 Druhy VEDLEJŠÍCH VĚT  V.VĚTA PODMĚTNÁ  V.VĚTA PŘÍSUDKOVÁ  V.VĚTA PŘÍVLASTKOVÁ  V.VĚTA PŘEDMĚTNÁ  V.VĚTA PŘÍSLOVEČNÁ-místní, časová, způsobová, způsobová-měrová, přípustková, účelová,příčinná, podmínková  V.VĚTA DOPLŇKOVÁ  Vedlejší věta zastupuje větný člen  Vedlejší věty závisí na jiné větě, rozlišujeme je pomocí otázek a spojek

4 V.V. PODMĚTNÁ  VYJADŘUJE PODMĚT VĚTY ŘÍDÍCÍ  PTÁME SE 1.PÁDEM – KDO,CO?  Nejčastěji uvozena spoj.výrazy – KDO,CO (ŽE,ABY,KDYBY…)  * Kdo lyžuje, rád jezdí na hory. (lyžař)  * Kdo se bojí, nesmí do lesa. ( Kdo,co nesmí do lesa?)  * Potěšilo mě, že mi zavolal. ( Kdo,co mě potěšilo?)

5 V.V. PŘÍSUDKOVÁ  VYJADŘUJE JMENNOU ČÁST PŘÍSUDKU jmenného se sponou  Sponová část je ve větě řídící  Vyskytuje se zřídka  Petr byl takový, že se nikdy nebál. (= byl nebojácný –přísudek jmenný se sponou  Jana je taková, že každému pomůže. (= je ochotná)  Obloha byla, (=byla jako vymetená)  Obloha byla, jako když ji vymete. (=byla jako vymetená)

6 Digitální učební materiál  Autor: Mgr.Michaela Kopsová  Škola : ZŠ s MŠ L.Kuby 48,České Budějovice  Ročník: 7.  Předmět: český jazyk  Počet vyuč.hodin: 1  prezentace –Microsoft PowerPoint  Školní rok 2011/12  Obrázek zdroj: http://www.gify.nou.cz/  Registrační číslo: 14_I_14_Čj._druhy vedlejších vět1_Kopsová


Stáhnout ppt "DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK. Procvičování-rozlište hlavní a vedlejší věty v souvětí, zapište graf  Petr přišel pozdě,protože mu ujel vlak.  Když bude."

Podobné prezentace


Reklamy Google