Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK."— Transkript prezentace:

1 DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK

2 Procvičování-rozlište hlavní a vedlejší věty v souvětí, zapište graf
Petr přišel pozdě,protože mu ujel vlak. Když bude pršet, zůstaneme doma. Sparta hodně trénovala,ale zápas prohrála. Jirka řekl,že viděl psa,kterého hledáme. Ležela na pláži a četla knihu o Egyptu. Maminka nevěděla, kam jsem dnes odešel.

3 Druhy VEDLEJŠÍCH VĚT Vedlejší věta zastupuje větný člen
V.VĚTA PODMĚTNÁ V.VĚTA PŘÍSUDKOVÁ V.VĚTA PŘÍVLASTKOVÁ V.VĚTA PŘEDMĚTNÁ V.VĚTA PŘÍSLOVEČNÁ-místní, časová, způsobová, způsobová-měrová, přípustková, účelová,příčinná, podmínková V.VĚTA DOPLŇKOVÁ Vedlejší věta zastupuje větný člen Vedlejší věty závisí na jiné větě, rozlišujeme je pomocí otázek a spojek

4 V.V. PODMĚTNÁ VYJADŘUJE PODMĚT VĚTY ŘÍDÍCÍ PTÁME SE 1.PÁDEM – KDO,CO?
Nejčastěji uvozena spoj.výrazy – KDO,CO (ŽE,ABY,KDYBY…) * Kdo lyžuje, rád jezdí na hory. (lyžař) * Kdo se bojí, nesmí do lesa. (Kdo,co nesmí do lesa?) * Potěšilo mě, že mi zavolal. (Kdo,co mě potěšilo?)

5 V.V. PŘÍSUDKOVÁ VYJADŘUJE JMENNOU ČÁST PŘÍSUDKU jmenného se sponou
Sponová část je ve větě řídící Vyskytuje se zřídka Petr byl takový, že se nikdy nebál. (= byl nebojácný –přísudek jmenný se sponou Jana je taková, že každému pomůže. (= je ochotná) Obloha byla, jako když ji vymete. (=byla jako vymetená)

6 Digitální učební materiál
Autor: Mgr.Michaela Kopsová Škola : ZŠ s MŠ L.Kuby 48,České Budějovice Ročník: 7. Předmět: český jazyk Počet vyuč.hodin: 1 prezentace –Microsoft PowerPoint Školní rok 2011/12 Obrázek zdroj: Registrační číslo: 14_I_14_Čj._druhy vedlejších vět1_Kopsová


Stáhnout ppt "DRUHY VEDLEJŠÍCH VĚT 7.ROČNÍK."

Podobné prezentace


Reklamy Google