Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_318_Sci-fi AUTOR: Ilona Kozubová ROČNÍK, DATUM: 8., 14. 5.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_318_Sci-fi AUTOR: Ilona Kozubová ROČNÍK, DATUM: 8., 14. 5."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_318_Sci-fi AUTOR: Ilona Kozubová ROČNÍK, DATUM: 8., 14. 5. 2012 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Český jazyk – literatura, Sci-fi ČÍSLO PROJEKTU: OPVK 1.4

2  Tento materiál je určen pro 8. ročník.  Jeho cílem je předat žákovi základní informace o literárním žánru sci-fi.  Prezentace žákům představuje základní prvky sci-fi, a tím je učí rozpoznat tento žánr od jiného.

3 Literární žánr

4  SCI–FI můžeme zařadit jak do filmového tak i do literárního světa.  V literatuře tedy hovoříme o literárním žánru, který se zabývá tématem vesmíru, budoucnosti, neskutečných věcí a tak trochu magie.  Slovo SCI–FI pochází z anglického slova. science fiction = vědecká fikce  Fikce = opak reality, skutečnosti

5  Za zakladatele jsou považování Jules Verne a Herbert George Wells ( psali o biotechnologii, cestování časem, kontaktu s mimozemskou civilizací,...)  Kořeny SCI–FI však sahají až do 2. tisíciletí př. n. l. k Eposu o Gilgamešovi.  Základ českému SCI–FI položili na sklonku 19. století Karel Pleskač (Život na Měsíci), Svatopluk Čech (Pravý výlet pana Broučka do měsíce), Karel Čapek (R.U.R, Krakatit,..)

6  Jules Verne – francouzský spisovatel věnující se hlavně neskutečným příběhům.  Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých představitelů tohoto žánru. Se svým bratrem Josefem vymysleli slovo robot.  John Wood Campbell – americký spisovatel, který ovlivnil celý vývoj sci–fi, dal mu podobu. Kladl důraz na zajímavý příběh a využití vědy a techniky. Usiloval o lepší budoucnost pro sci–fi žánr.

7  Dmitrij Bilenkin – Jeho díla se týkají budoucí techniky a kosmických letů.  Ludvík Souček – Často spojoval sci-fi s detektivkou a naučno-populární prací.  Arthur C. Clarke – Motivy fyzična, matematiky a astronomie.  Josef Nesvadba – Ve svých dílech se hlásí ke skutečným událostem a jevům, k tajným výzkumům.  Harry Harrison – Spojuje napětí s ironickým humorem.

8  Cesta do středu Země (Jules Verne)  Dvacet tisíc mil pod mořem (Jules Verne)  Válka s mloky (Karel Čapek)  Krakatit (Karel Čapek)  Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (Svatopluk Čech)  Kdo tam chodí? (John Wood Campbell)

9

10  www.office.microsoft.com


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_318_Sci-fi AUTOR: Ilona Kozubová ROČNÍK, DATUM: 8., 14. 5."

Podobné prezentace


Reklamy Google