Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Lenka Hrušková Datum: 3. 6. 2012 Název: VY_ 32 _INOVACE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Lenka Hrušková Datum: 3. 6. 2012 Název: VY_ 32 _INOVACE."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Lenka Hrušková Datum: 3. 6. 2012 Název: VY_ 32 _INOVACE _5.3.3 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0125 Téma: Rysy české, evropské poezie a prózy 20. a 30. let 20. stol. (K. Čapek) Anotace: Prezentace slouží k zopakování probraného učiva. Studenti si písemně i ústně procvičí poznatky o životě a díle Karla Čapka.

2 K AREL ČAPEK 1890 - 1938

3 Ž IVOTOPISNÝ PŘEHLED : Narodil se v roce 1890 v Malých Svatoňovicích v rodině venkovského lékaře. Sestra Helena – spisovatelka, bratr Josef – malíř, karikaturista, spisovatel. Po studiích na gymnáziu pokračoval na univerzitách v Praze, Berlíně a Paříži. Od roku 1917 v redakci Národních listů, od roku 1932 v Lidových novinách.

4 Ž IVOTOPISNÝ PŘEHLED : Zároveň působil jako dramaturg a režisér ve Vinohradském divadle. Zakladatel a první předseda českého PEN klubu. Aktivně vystupoval proti fašismu. Odmítl emigrovat do Anglie, přestože byl napadán anonymními dopisy a telefonáty za své protifašistické názory. Umírá o vánocích 1938 na těžký zápal plic.

5 Ž IVOTOPISNÝ PŘEHLED : Dům bratrů Čapkových v Praze, kde se konaly schůzky tzv. pátečníků – politiků, spisovatelů, filozofů.

6 D ÍLO : V celé tvorbě autora se projevuje jeho demokratický a pragmatický přístup. Prosazuje myšlenku, že: - objektivní pravda neexistuje, - každý má právo na svůj názor a životní postoj, - svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, - teprve život ukáže, co je pro člověka důležité.

7 D ÍLO : Romány: Krakatit Továrna na absolutno Válka s mloky Noetická trologie: Hordubal, Povětroň, Obyčejný život Sbírky povídek: Povídky z jedné a druhé kapsy Trapné povídky

8 D ÍLO : Divadelní hry: Ze života hmyzu R.U.R. Věc Makropulos Bílá nemoc Matka Tvorba pro děti a mládež: Dášenka čili život štěněte Devatero pohádek a ještě jedna navrch jako přívažek od Josefa Čapka

9 P UBLICISTICKÁ TVORBA : Cestopisné reportáže: Italské listy, Anglické listy, Cesta na sever, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska Sloupky: Sloupkový ambit Fejetony: Jak se dělá film Jak se dělá divadlo Jak se dělá literatura Zahradníkův rok

10 V YPRACOVALA M GR. L ENKA H RUŠKOVÁ Seznam zdrojů: http://commons.wikimedia.org/wiki/http://commons.wikimedia.org/wiki/ [cit. 2012-06-03] KUDĚLKA, Viktor. Malý labyrint literatury. 1. vyd. Praha. Albatros, 1983. ANDREE, Lukáš a kol. Literatura pro 3. ročník středních škol. 1. vyd. Brno. Didaktis, 2009. ISBN 978-80-7358-135-0.


Stáhnout ppt "Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Lenka Hrušková Datum: 3. 6. 2012 Název: VY_ 32 _INOVACE."

Podobné prezentace


Reklamy Google