Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MGR. MICHAL OBLOUK ČÁSTICE. slova neohebná zpravidla uvozují samostatné věty a naznačují jejich druh – otázku, rozkaz, přání, zvolání vyjadřují různý.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MGR. MICHAL OBLOUK ČÁSTICE. slova neohebná zpravidla uvozují samostatné věty a naznačují jejich druh – otázku, rozkaz, přání, zvolání vyjadřují různý."— Transkript prezentace:

1 MGR. MICHAL OBLOUK ČÁSTICE

2 slova neohebná zpravidla uvozují samostatné věty a naznačují jejich druh – otázku, rozkaz, přání, zvolání vyjadřují různý postoj mluvčího k jejich obsahu ve spojení s větnými členy vyjadřují jejich různé významové odstíny – člen zdůrazňují, vytýkají, hodnotí samy nejsou větnými členy

3 ČÁSTICE To prší! X Já to nemám. Že to nevíš? X Věděl, že přijde. Bylo to takhle na podzim. X Dělej to takhle. Posaďte se laskavě. X Tvářil se laskavě. A to je novinka! X Ležel a četl si noviny. To je ale krása! X Ležel, ale nespal.

4 ČÁSTICE ať, kéž, nechť, nikoli, což, zejména, nejspíš, jistě, zajisté, pravděpodobně, ano, ne, asi, snad, možná, bohužel, prý, právě, přímo, zrovna, především, zvlášť, aspoň, jen, pouze, zdalipak


Stáhnout ppt "MGR. MICHAL OBLOUK ČÁSTICE. slova neohebná zpravidla uvozují samostatné věty a naznačují jejich druh – otázku, rozkaz, přání, zvolání vyjadřují různý."

Podobné prezentace


Reklamy Google