Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Peníze školám

2 Název : Bachův absolutismus Anotace: Výkladová prezentace pojednávající o absolutistické vládě v habsburské monarchii v letech 1851 – 59. Vypracoval: Mgr. Věra Sýkorová Vzdělávací oblast: Člověk a společnost, Dějepis, Novověk Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, lze využít i k opakování (Druh učebního materiálu: Prezentace) Ročník: 8. Datum vytvoření:

3 Použitá literatura: VÁLKOVÁ, V.: Dějepis 8 pro základní školy – NOVOVĚK. Praha SOCHROVÁ, M.: Dějepis II. v kostce pro střední školy. Fragment. ČAPEK, L.: DĚJEPIS – Novověk. Nová škola 2009.

4 Revoluce V Rakousku (habsburské říši) byla poražena.  obnovil absolutistickou vládu  do úřadu ministra vnitra – Alexandr Bach  významný vídeňský advokát  období 50. let 19. století, kdy vykonával svou funkci = BACHŮV ABSOLUTISMUS ( ) 6&tbm=isch&tbnid=Qz- vkiHryHIENM:&imgrefurl=http://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Bach&docid=e5jP G09ahlZ8jM&imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/A lexander_von_Bach.jpg/220px- Alexander_von_Bach.jpg&w=220&h=330&ei=EfAGUMLDMomKhQfK7KjPBw&zo om=1&iact=hc&vpx=180&vpy=122&dur=2375&hovh=264&hovw=176&tx=64&ty= 131&sig= &page=1&tbnh=153&tbnw=100&start=0&ndsp= 28&ved=1t:429,r:0,s:0,i:72

5 František Josef I. (vl – 1916) František Josef I.  pracovitý a svědomitý panovník  na trůně 68 let  střídmý v jídle  vstával v 5.00, spát ve  jeho ložnice jako ubikace v kasárnách (  jeho ložnice jako ubikace v kasárnách (železné polní lůžko, umyvadlo) isch&tbnid=BHO06rZc4OfnIM:&imgrefurl=http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%25C5%25A1e k_Josef_I.&docid=H3ff8xjlA7Xa1M&imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/ thumb/8/85/Franz_joseph1.jpg/220px- Franz_joseph1.jpg&w=220&h=364&ei=GvEGULSELsyLhQfjoZnlBw&zoom=1&iact=hc&vpx =252&vpy=132&dur=359&hovh=289&hovw=174&tx=106&ty=151&sig= &page=1&tbnh=126&tbnw=76&start=0&ndsp=39&ved=1t:429,r:1,s:0,i:86

6 Češi mu dali přezdívku „Franta Procházka“. Dnešní most Legií u Národního divadla císař slavnostně otevřel. (Titulek v novinách: „Procházka na mostě“)

7 Bachův absolutismus  upevnění centrální vídeňské vlády (jediná vláda pro všechny národy žijící na jejím území)  přísná cenzura  zakázány všechny vlastenecké spolky  udavači a špiclové  pronásledování všech odpůrců vlády a vlastenců

8 Karel Havlíček Borovský  pronásledovaný vlastenec  jako novinář ovlivňoval politické dění v Čechách  tajně zatčen a odvezen do tyrolského Brixenu (3 roky)  po návratu zemřel na TBC Nikdo se při jeho pohřbu neodvážil rozloučit se s ním smutečním slovem. Pouze Božena Němcová položila na jeho čelo vavřínový věnec s trnovou korunou.

9 Fr. Palacký v soukromí píše své „Dějiny“. Fr. L. Rieger a V. Náprstek se uchýlili do ciziny.

10 Božena Němcová zemřela v bídě. Josef Kajetán Tyl zemřel jako kočovný herec a v bídě.

11 Kladné rysy  v celé říši vznikly kraje a okresy  vznikla obecní samospráva (obce si sami volí své zástupce (starosty) místo dřívějších rychtářů určených vrchností)  zrušení roboty a poddanství  zrušení roboty a poddanství – rozvoj hospodářství, hlavně průmyslu  zrušení cechů – podpora svobodného podnikání  stavba továren  zaváděly se nové výrobní postupy Proč? Rakousko se chce zařadit mezi průmyslově vyspělé státy světa.

12 Konec absolutismu  vyprázdněná státní pokladna  vzrůstající nespokojenost s „Bachovým absolutismem“  bouře v severní Itálii za svobodu Bitva u severoit. Solferina porážka Rakouska - Rakousko ztrácí oblast Milánska

13 František Josef I. uznal, že absolutistická vláda je neudržitelná.  odvolal ministra Bacha  1861 vydal ústavu Absolutistická monarchie se změnila v konstituční = ústavní   v jednotlivých zemích začaly fungovat volené zemské sněmy  volené zemské sněmy mají vysílat své zástupce ne jednání říšské rady Volební právo – jen majetní muži, kteří odváděli daně a dosáhli věku 24 let. Ženy a nemajetní muži volit nesměli. Volební právo mělo cca 6% obyvatel monarchie.

14 Ožívá veřejný život  znovu se vydávají knihy a noviny  zakládání čtenářských, pěveckých, divadelních a sportovních spolků Miroslav Tyrš zakladatel Sokola (tělovýchovná organizace) Umělecká beseda Hlahol Americký klub českých dam

15 Téma: Bachův absolutismus - 8. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional SMART Notebook Zoner - České kliparty 1, 2, 3 Autor: Mgr. Věra Sýkorová ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google