Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sestavte si vlastní počítač Jaký HW potřebuji – k čemu ho budu používat? Kde a jak HW nakoupit? Jaké součásti pořídit a jak je sestavit? Jaký systém vybrat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sestavte si vlastní počítač Jaký HW potřebuji – k čemu ho budu používat? Kde a jak HW nakoupit? Jaké součásti pořídit a jak je sestavit? Jaký systém vybrat."— Transkript prezentace:

1 Sestavte si vlastní počítač Jaký HW potřebuji – k čemu ho budu používat? Kde a jak HW nakoupit? Jaké součásti pořídit a jak je sestavit? Jaký systém vybrat a jak ho nainstalovat? Jaký software vybrat a jak ho nainstalovat?

2 Jak hardware potřebuji? Při nákupu počítače je třeba uvažovat v první řadě nad tím, na co jej budu potřebo- vat. Jakýkoliv zbytečný HW stojí zbytečné peníze. U komponentů porovnáváme poměr cena/výkon. Kancelář Multimediální domácí použití Náročné hry Specializované aplikace Běžné domácí použití Všechny komponenty stačí méně výkonné + kvalitní monitor s dobrým kontrastem. Vyšší výkon komponent nutný Nevýkonnější sestavy, monitor s rychlou odezvou HW zcela podřízen potřebám jedné aplikace (DTP, grafika, sběr dat a řízení experimentu).

3 Kde HW vybrat a koupit? Sledujte internetovské magazíny, testy a srovnání parametrů a cen. Vždy porov- návejte mezi sebou více recenzí či testů z nezávislých zdrojů. http://www.pctuning.cz/ http://www.svethardware.cz/ http://www.zive.cz/ http://technet.idnes.cz/ http://czhardware.cz/ Projděte si několik internetovských obchodů a porovnejte jejich nabídky. Sledujte parametry HW a ceny. http://www.mironet.cz/http://www.alza.cz/ http://www.nc.cz/http://www.czechcomputer.cz/ http://www.pceshop.cz/ Pokud si nechcete počítač sestavovat sami, většina obchodů nabízí již hotové sestavy. Jsou o něco dražší než souhrn cen komponentů, jsou ale odzkoušené a obchody k nim garantují záruku jako k celku. Nakoupíte-li pouze součástky, můžete si sestavit počítač přesně na míru a navíc pak můžete později vylepšovat jednotlivé součástky.

4 Jaké součásti počítač potřebuje Základní deska Procesor (+ chladič) Paměť Pevný disk Videokarta Zvuková karta DVD, popř. DVD-RW FDD, čtečka karet Case (+ zdroj) Monitor Klávesnice, myš, reproduktory

5 Case Skříň držící všechny komponenty Různé velikosti (miniTower, midiTower, bigTower, Desktop) Různé barvy a provedení Zdroje s různým výkonem (200W – 1000W), nutno přihlížet ke spotřebě komponent. Tichá a hlučnější varianta Lepší modely obsahují vývody konektorů na čelním panelu, displej (teplota procesoru apod.), Levnější modely mají sklony rezonovat, požadujete-li tichý stroj, na case nešetřete Starší zdroje nebyly univerzální (různé pro procesory Intel a AMD) Šroubky dvou velikostí (hrubé a jemné), lev- né casy občas obsahují i vruty (v žádném případě necpat do jiných komponent!) Záslepky a zadní panel dle desky namontovat dle potřeby Pokud jsou záslepky vylamovací, vylámat PŘED instalací komponent. Pak už nikdy žádné násilí!

6 Motherboard Procesor (Socket A2) Držák na chladič Paměti COM1 Floppy SATA disky PCI PCI Express 1x PCI Express 16x Chipset BIOS Baterie IDE Napájení Výstupy onboard zařízení USB Větrák procesoru Větrák case Konektory předního panelu Chassis intrusion

7 Videokarta Rozhraní PCIe 16x DVI-I výstup TV výstup SLI rozhraní Grafický procesor a paměti (překryté chladičem)

8 Pevný disk V současné době jsou používána dvě rozhraní pro připojení disků – IDE a SATA. IDE SATA

9 Pevný disk Rozhraní IDE

10 Pevný disk Na jednom IDE kabelu mohou být dvě zařízení. Jsou označována jako master a slave. Je třeba je rozlišit nastavením jumperů.

11 Pevný disk Rozhraní SATA. Na jednom SATA kabelu může být právě jedno zařízení. Více fyzických disků lze sloučit do jednoho virtuálního pomocí funkce RAID základní desky.

12 Další komponenety Paměti (DDR) Zvukovka Síťová karta

13 Externí periferie - monitor DVI-I TV VGA Rozhraní DVI Rozhraní VGA TV out VGA je třeba dobře odstínit, jinak chytá ruchy TV in Připojení dvou monitorů je v současných videokartách běžné Mezi DVI a VGA je možno zapojit jednoduchou redukci

14 Externí periferie PC/2 rozhraní je standard- ní připojení pro myši a klá- vesnice. Je možné použít i USB připojení. Tiskárny připojujeme přes paralelní port (LPT) nebo častěji přes USB Sériový port (COM) slouží pro připojení starších periferií, jako například sériový modem. Jak LPT, tak COM se někdy používá jako přípojné místo pro HW klíče k speciálním aplikacím. RJ-45 síťové připojení Repro (stereo nebo 4.1) přes standardní jacky nebo optické S/PDIF

15 BIOS setup Obvykle je možné použít automatické nastavení Pro urychlení bootování lze vypnout některé zdržující funkce Pro kontrolu funkčnosti je dobré vypnout úvodní logo Nastavení BIOSu lze smazat pomocí jumperu

16 Instalace systému – dual boot Před instalací systémů je třeba si rozmyslet strukturu oddílů na disku: Je moudré oddělit fyzicky programy a data (10-20 GB pro 1 systém) Linux vyžaduje zvláštní oddíl pro odkládací paměť Společný Win/Linux datový oddíl musí být formátován FAT32 Nejprve instalujeme Windows, teprve pak Linux

17 Shrnutí Stavbu vlastního počítače si užijte.


Stáhnout ppt "Sestavte si vlastní počítač Jaký HW potřebuji – k čemu ho budu používat? Kde a jak HW nakoupit? Jaké součásti pořídit a jak je sestavit? Jaký systém vybrat."

Podobné prezentace


Reklamy Google