Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Marcela Jurková. Obsah  figury  aliterace  onomatopoie  anafora  epifora  epizeuxis  epanastrofa.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Marcela Jurková. Obsah  figury  aliterace  onomatopoie  anafora  epifora  epizeuxis  epanastrofa."— Transkript prezentace:

1 Marcela Jurková

2 Obsah  figury  aliterace  onomatopoie  anafora  epifora  epizeuxis  epanastrofa

3 Figury  jsou obrazná pojmenování  jsou založena…  na opakování slov  na hromadění slov  na hromadění syntaktických celků

4 Aliterace  opakování začátečních hlásek na počátku po sobě jsoucích slov Jiří Suchý: Takový je život Potkal potkan potkana pod kamenem počkat pane potkane ať se vám nic nestane

5 Onomatopoie  záměrné opakování hlásek nebo slabik, které sugerují nějaký reálný zvuk Karel Jaromír Erben: Vodník Vyvalily se vlny zdola, roztáhnuly se v šírá kola, a na topole podle skal zelený mužík zatleskal.

6 Anafora  opakováním slov nebo celých sousloví na počátku dvou po sobě následujících veršů Petr Bezruč: Kyjov Ej, ztepilí šuhaji v čižmách vy, ej, děvčata v sukni rudé, vždy veselo bývalo v Kyjově, vždy veselo v Kyjově bude.

7 Epifora  opakování slov na konci veršů nebo syntaktických celků v próze Česká lidová píseň Když jsem k vám chodíval přes ty lesy, ach ouvej, přes ty lesy, bývalas, má milá, veselejší, ach ouvej, veselejší.

8 Epizeuxis  opakování dvou slov nebo sousloví za sebou Karel Jaromír Erben: Zlatý kolovrat Okolo lesa pole lán, hoj jede, jede z lesa pán na vraném bujném jede koni, vesele podkovičky zvoní, přímo k chaloupce.

9 Epanastrofa  opakování stejných slov na konci jednoho a na začátku následujícího verše F. L. Čelakovský: Ilja Volžanin a nazván Volžanin, po vychování, po vychování u matky Volhy

10 Seznam použitých zdrojů  Literatura: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 209. maturita. ISBN 80-9028571-6-X.


Stáhnout ppt "Marcela Jurková. Obsah  figury  aliterace  onomatopoie  anafora  epifora  epizeuxis  epanastrofa."

Podobné prezentace


Reklamy Google